kézilabda;

2019-01-16 19:51:32

Továbbjutást érő döntetlent játszott a férfi kézi válogatott Egyiptommal

30-30-ra végzett a magyar férfi kézilabda-válogatott Egyiptom ellen a dán-német közös rendezésű világbajnokságon, ezzel a következő szakaszban folytathatja szereplését.

Balogh Zsolt nélkül kellett fölvenni a harcot Egyiptom ellen. A szegedi átlövő a Katarral vívott csoportmérkőzésen szenvedett bokasérülést (az egyik ázsiai kézilabdázó ráesett a magyar klasszis lábára), ami súlyosabbnak bizonyult a reméltnél. A játékos Magyarországon gyógyul és legkorábban a középdöntőre térhet vissza a tornára. Az első három találkozón ő volt a legeredményesebb, 18 gólt szerzett és 9 találatot készített elő. A szakmai stáb nem hívott be a helyére senkit, feladatát Ancsin Gábornak és Nagy Lászlónak kellett átvenni. Az afrikaiak ellen a kezdés előtt az volt biztos: ha nyer a csapat, akkor a  svédek elleni csütörtöki záró csoporttalálkozó (20:30, Tv: M4 Sport) eredményétől függetlenül biztos a továbbjutás. Egyiptom korábban sosem nyert a magyarok ellen.

A rivális kapitánya jó ismerős, hiszen David Davis a veszprémiek vezetőedzője. A spanyol szakember négy hónapja dolgozik a válogatott mellett, feladata, hogy a 2021-es egyiptomi rendezésű vb-re erős együttest állítson össze.

Ezúttal is jól kapta el a rajtot a magyar együttes, amely rögtön az elején emberhátrányba került, de ezt a két percet is sikerült „megnyerni”, az egyiptomiak pedig nem tehettek mást, mint 8-4-es magyar vezetésnél időt kértek a 11. percben, és kapust cseréltek, a mindössze 22 éves Mohamed El-Taraj lépett pályára.

A következő tíz perc nem a szánk íze szerint alakult, az egyiptomiak pontosabban céloztak, a keresztbe mozgó átlövőkre nem lépett ki senki, támadásban sem sikerültek a befejezések, Hornyák Péter kihagyott hetese után Egyiptom 11-10-re felzárkózott, jött is a magyar időkérés a 21. percben.

Egy perccel később Iman Dzsamali szenvedett térdsérülést (felugrás után rosszul érkezett le), ami megzavarta a magyar együttest, öt perccel a félidő vége előtt először vezetett Egyiptom (11-12). Az első feltételezések szerint az elülső keresztszalagja sérült meg, ami valószínűleg azt jelenti, hogy számára befejeződött a vb. Amikor kettő lett a különbség (11-13), Csoknyai István szövetségi kapitány időt kért. A helyzet nem javult, sőt tovább romlott, El-Taraj egészen bámulatosan védett, kilenc lövésből hetet hárított, ám az utolsó másfél perc fantasztikusan sikerült a magyaroknak, Nagy kétszer, Lékai Máté egyszer talált be, így sikerült 14-14-gyel zárni az első felvonást.

Szörnyen kezdődött a második félidő, hét perc alatt négy góllal elhúzott az ellenfél (15-19), mert El-Taraj szinte mindent védett, a magyar védekezés viszont rendkívül szellős volt, ezért a csereként a kapuba beálló Székely Márton is kiszolgáltatott helyzetben fogadta az egyiptomi lövéseket.

A következő öt perc a rendkívül elszántan küzdő magyaroké volt, akik Nagy vezérletével egy gólra csökkentették a hátrányt (18-19). Negyed órával a vége előtt két góllal vezetett az ellenfél (19-21). A 48. percben ismét egyenlített a magyar csapat (22-22), Bodó Richárd és Sipos Adrián góljaival, Ligetvári Patrik pedig az 50. percben a vezetést is visszaszerezte (24-23).

Az utolsó szakasz rendkívül izgalmasan alakult, mindkét csapatnak sikerült előnybe kerülni, de egynél nem volt nagyobb a differencia. Két perccel a vége előtt emberhátrányba került Egyiptom, de gólt szerzett és 30-29-re vezetett. Negyven másodperc volt hátra, amikor szabálytalanul cserélt az ellenfél, kettős előnyből Lékai egyenlített (30-30).

A záró támadás Egyiptomé volt, de az ellenfél már csak tartotta az eredményt, a megszerzett egy pont azt jelenti, hogy a magyarok négy kör után két győzelemmel és két döntetlennel, vagyis 6 ponttal állnak és már továbbjutottak a középdöntőbe.