Andy Vajna;

2019-01-20 11:45:48

Elhunyt Andy Vajna

Életének 75. évében, hosszú betegség után, budapesti otthonában meghalt Andy Vajna a magyar nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos. A Magyar Nemzeti Filmalap a saját halottjának tekinti.

Andy Vajna 1944-ben született Budapesten. 1956-ban, tizenkét évesen egyedül menekült el Magyarországról, a Vöröskereszt segítségével első körben Kanadába. Egy évvel később már Los Angeles-ben volt, ahol hamar önállósította magát. Dolgozott fotósként is, de első nagyvállalkozása egy parókagyár volt Hong Kongban, 1973-ban itt készítette el az első filmjét, a The Opium Trial-t. Egy évvel később megismerkedett Mario Kassar producerrel, akivel megalapította a Carolco Pictures nevű céget, amelynek keretében olyan művek készültek el, mint a Csendestárs, a Changeling és a Budapesten, Sylvester Stallonével forgatott Menekülés a győzelembe. Ám a világhír a Rambo: első vérrel jött meg – szintén Stallonével – Vajnáéknak 1982-ben.

Négy évvel később tőzsdére vitték a Carolcót és a minicég igazi független stúdióvá fejlődött, korának meghatározó műhelyévé. Olyan nagyra nőttek, hogy az amerikai adóhatóság, az IRS többször vizsgálta a terjedelmes cégszerkezetet és leányvállalkozásokat, de ha akadt is bármi, arról peren kívül mindig megegyeztek.

1989-ben végül Vajna egy hirtelen lépéssel eladta a cégbeli részét Kassarnak és megalapította a Cinergit, amelynek három nagy produkció volt a zászlóshajója: az Evita, a Tombstone, és a Dredd bíró. A többi próbálkozás (Medicine Man, Az éj színe, A reneszánsz ember, A skarlát betű, Nixon, Az árnyék összeesküvés) nem volt egyértelmű siker. A Carolcót Kassar 1995-ben vitte csődbe, a Cinergi két évvel később dobta be a törölközőt. Ugyanebben az évben Vajna már Magyarországra koncentrált, ekkor készítette el A miniszter félrelép című vígjátékot, amely a mai napig hazai rekorder a 750 ezer eladott belépővel. Persze, nemzetközi szinten is voltak további nagy kritikai és pénzügyi sikerek: a Vajna kedvenceként is ismert Zenedoboz (Music Box), a Rambo-filmek, az Angyalszív, a Terminátor, vagy a Jákob lajtorjája. 2006-ban az ő irányítása alatt készült el a Szabadság, szerelem című 1956-os kalandfilm is.

A magyar közélettel szorosabb kapcsolatot 2011-től töltött be: ekkor nevezte ki őt Orbán Viktor filmügyi kormánybiztosnak. Első lépésként Vajna megreformálta a finanszírozási rendszert, létrehozta a Magyar Nemzeti filmalapot. Egyik legnagyobb eredménye, hogy a filmfinanszírozást az állami költségvetéstől függetlenné tette azzal, hogy a rendszer alapjait a hatoslottóból befolyt összeg mintegy nyolcvan százaléka garantálja: így kijelenthető, hogy sosem volt korábban ennyi pénz magyar filmre. A Filmalap által az elmúlt hét évben támogatott magyar filmek több száz nemzetközi díjat nyertek el, köztük a Saul fia Cannes-ban a Grand Prix-t majd az Oscart, a Testről és lélekről pedig az Arany Medvét. - Csákvári Géza

"Köszönök mindent, Barátom!" - így búcsúzott Orbán Viktor a filmproducertől közösségi oldalán.