ellenzék;ügyészség;MTVA;

- Az ügyészség szerint az ellenzéki képviselők voltak a rendbontók az MTVA székházánál

Az őket az épületből eltávolító biztonsági őrök ellenben jogszerűen jártak el. A nyomozás most már az MTVA dolgozóinak sérelmére elkövetett cselekmények miatt zajlik.

A Központi Nyomozó Főügyészség az MTVA székháznál 2018. december 16-án és 17-én történt események miatt országgyűlési képviselők és más személyek által tett feljelentéseket az azokról készült – 2500 GB terjedelmű, mintegy 1000 óra tartalmú – felvételek alapján elbírálta - áll az ügyészség honlapjára felkerült közleményben. A határozat lényege szerint

"az országgyűlési képviselők az MTVA székházában nem hivatalos személyként jártak el,

ugyanis hivatalos eljárást nem folytattak, hanem megjelenésükkel, mozgásukkal kezdetektől fogva az volt a céljuk, hogy a tüntetéshez kapcsolódva, politikai követelések beolvasásával a műsorrendet megzavarva az élő műsorokat megszakítsák."

A feljelentések azok után születtek, hogy ellenzéki politikusok bementek az MTVA székházába, hogy beolvashassák a tüntetők öt pontját, ám ott a biztonsági őrök, mentelmi jog ide vagy oda, durván bántak velük: Szél Bernadettet és Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőket például nemes egyszerűséggel kidobták a bejáraton, míg a DK-s Varju Lászlóra többen is ráugrottak, a végtagjait csavargatták, amikor megpróbált bejutni a szerkesztőségbe. Utóbbi esetről a közmédia csak a legerőszakosabb jelenetek kihagyásával számolt be, ám a 444.hu portál később a teljes felvételt nyilvánosságra hozta:

Az ügyészség azonban mai döntésében úgy látta, hogy:

"A felvételek azt igazolják, hogy a képviselők épületből történő eltávolítása jogszerűen történt."

Mint írják, a rendbontó magatartásuk miatt velük szemben jogszerűen fellépő MTVA Fegyveres Biztonsági Őrség tagjainak eljárását akadályozták, azzal szemben tettlegesen ellenálltak. Nem volt tehát alap arra, hogy a helyszínen tartózkodó rendőrök az ingatlanba bemenjenek és intézkedést kezdeményezzenek. Mindezek alapján az országgyűlési képviselők sérelmére hivatalos személy elleni erőszak bűncselekménye és más bűncselekmény sem valósult meg, ezért e körben a feljelentést elutasítottuk - szögezte le az ügyészség.

Végül könnyen lehet, hogy pont az ellenzéki képviselők lesznek azok, akiknek büntetéssel kell szembenézniük, az ügyészség közleménye ugyanis úgy zárul: "Ezzel szemben az MTVA és dolgozói sérelmére elkövetett cselekmények miatt tett feljelentések tárgyában a közérdekű üzem működése megzavarása bűntettének kísérlete és más bűncselekmények gyanúja állapítható meg, ezért a mai napon ismeretlen tettes ellen nyomozást rendeltünk el."

Több kilométeres torlódást okozott az a kormányellenes tiltakozó akció, amit a baranyai megyeszékhelyen tartottak hétfőn reggel. A szervezők huszonöt autóval zárták le az utat.