labdarúgás;Orbán Viktor;Felcsút;TAO;milliárdok;

Továbbra is ömlik a TAO-pénz Felcsútra

A nemzetstratégiai ágazattá minősített sportba továbbra is számolatlanul érkeznek a milliárdok. Az elosztást nézve persze vannak egyenlők és "egyenlőbbek" - főleg a több szempontból is problémás TAO-rendszerben.

A TAO-rendszer 2011-es bevezetése óta a legújabb ismert adatok szerint már 522 milliárd forint folyt be a látványsportok kasszájába - kezdi átfogó elemzését az mfor.hu portál. A program lényege, hogy a cégek  társasági adójuk egy részéről lemondhatnak a 6 kiemelt sportág (labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda, jégkorong, röplabda) valamely egyesületének javára. A TAO-támogatásról 2017-ben már a Kúria is kimondta, hogy közpénznek minősül, kormánypárti politikusok mégis rendre ennek ellenkezőjéről igyekeznek meggyőzni a közvéleményt. Nem is véletlenül, hiszen a rendszer legnagyobb haszonélvezői között sokuk kedvenc csapatait megtaláljuk...

Az mfor szerint a TAO-val sok probléma van, és ezek között csak a "kisebb bajok", hogy később gazdaságosan nehezen működtethető stadionokat, sportcsarnokokat húznak fel belőle, miközben az egyik eredeti fő cél, az utánpótlás támogatása kissé háttérbe szorul, vagy hogy 3,8 milliárd forintra tehető az az összeg, melyet szabálytalanul használtak fel az egyesületek.

Nagyobb gond ugyanis, hogy a TAO teljesen beépült a sportszervezetek költségvetésébe,

sőt a sportegyesületek csak még inkább elkényelmesedhetnek a jövőben annak köszönhetően, hogy az idei évtől stadionok működtetésére is lehet támogatást gyűjteni. Ez lényegében megszabadította a piaci kockázatoktól a sportcsapatokat, amelyeknél idő közben a szponzorpiac is szisztematikus leépülésnek indult, hiszen ha egy cég már felajánlotta nekik a társasági adója egy részét, akkor kevésbé motivált, hogy még reklámozzon is.

A visszásságok felsorolásából pedig nem lehet kihagyni azt se, hogy miközben papíron sportszakmai szempontok szerint osztogatják a pénzeket, vannak nagy nyertesek, ahova a többikhez képest is irdatlan összegek folynak be. A sportágak versenyében ez a bizonyos nagy nyertes kétségkívül a labdarúgás. Az mfor a 6 szóban forgó sportág 5-5 legtöbb TAO-pénzhez jutó egyesületét vette górcső alá. Ez alapján a top5 focicsapatnak még a második helyezett kézilabdánál is több mint másfélszer annyi jutott. A teljes lista:

  • labdarúgás top5: 33,9 milliárd forint

  • kézilabda top5: 20,4 milliárd

  • vízilabda top5: 15,3 milliárd

  • jégkorong top5: 11,8 milliárd

  • kosárlabda top5: 8,1 milliárd

  • röplabda top5: 3,9 milliárd (csak 2017-ben került a TAO-körbe)

Aligha lepett meg bárkit is a futball ilyen mértékű fölénye, ennél nagyobb "papírformát" pedig csak akkor találunk, ha megnézzük, a focin belül mely egyesület kapta a - toronymagasan - legnagyobb támogatást. Igen, jól tippeltek, a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványról van szó, amely eddig összesen 22,9 milliárdnyi TAO-forinttal gazdagodott. Meg is volt a pénz helye: épült ott stadion, sportcsarnok, konferencia-központ, kazánház, 150 millióért teakonyha és készül az ifjúsági sportszálló is. Az Orbán Viktor által alapított egyesület fölénye egészen elképesztő, hiszen a sorban második futballegyesület, az Illés Sport Alapítvány neve mellett "csak" 3,7 milliárd áll.