„Mit ért ön Sonja Klima a lipicai lovakhoz? „Ezzel a provokatív címmel jelent meg a kétmillió ember által olvasott osztrák bulvárlap, a Kronen Zeitung vasárnapi számában kétkolumnás interjú a spanyol lovasiskola újonnan kinevezett vezetőjével. Az 55 esztendős szépasszony pályázat útján nyerte el az állást, amely havi 8000 euró fizetéssel jár.
Az UNESCO világörökségéhez tartozó lovasiskola vezetői pályázatán hárman indultak, az első helyen, 165 ponttal Herwig Radnetter végzett, ennyit ért az a 42 év, amit a nemes paripák között eltöltött. 145 pontot szerzett Sonja, aki már gyermekkorában imádta a lovakat, s bár a történelmi intézménynek eddig nem került a közelébe, de élettársával felépített egy tenyésztéssel, kiképzéssel foglalkozó, 50 lovas magánménes vállalkozást. Pályáját valaha tanítónőként kezdte, a nevelés fortélyait már az emberi nebulóknál megtanulta. A harmadik helyen, Klimától csak két ponttal elmaradva, az egykori Miss Universe, Ulla Weigerstorfer végzett.
Az osztrák kormány, élén a még mindig csak 32 esztendős kancellárral, Sebastian Kurzzal, merészen semmibe vette a pályázati sorsolást, s Klimát nevezte ki a császári palotában működő lóistállóból, a Piberben lévő lótenyészetből és a Heldenbergben található gyakorlóközpontból álló vállalkozás élére. Az úri lovaglás világhírű központja 160 embernek ad munkát, köztük 21 lovasnak. A gömbölyded farú hófehér paripák külföldre is járnak balettozni, s növeli a nemes bevételt, fényezi az elmúlt császári időket, hogy elegáns bálok számára ma is kibérelhető a lovasiskola épülete.
A tekintélyes személyiségekből álló lovasiskolai tanácsadó testület mind a négy tagja haladéktalanul lemondott tisztségéről a döntés hallatán, s pár órával később a felügyelőbizottságban ülő Martin Bartenstein, volt kereszténydemokrata miniszter is felállt, kijelentve, hogy az adott körülmények között egy percig sem maradhat tovább.
A felháborodás nem elsősorban a semmibe vett pályázati eredménynek szólt, hanem annak, hogy a „Vörös Sonjaként” aposztrofált, magát menedzsernek minősítő asszony 1995-ben a későbbi szociáldemokrata kancellár, Viktor Klima felesége lett. Tíz évvel később elváltak, de Klima már az ezredfordulón elhagyta Ausztriát, hogy pártjának csúfos veresége elől Argentinában, a Volkswagen helyi főnökeként telepedjék le. Volt felesége a szociáldemokrata pártból is kilépett, s társasági ladyként igyekezett az egykori magasságokba emelkedni. Barátságokat szőtt az új kereszténydemokrata-szabadságpárti hatalom embereivel, azok feleségeivel, s 2010-től "lóügyi" kinevezése napjáig a Ronald-McDonald Gyereksegítő Alapítványt vezette. Ott nem csupán irányító képességével tűnt ki, de azzal is, hogy egymillió euró adományt kalapozott össze a szervezet sikeres működéséhez.
Az előkelőséghez szokott urak és hölgyek gyomra azonban nem tudta bevenni a rangon aluli kinevezést, ahogyan ezt elmondhatatlanul komoly, kardot nyelt képviselőjük az osztrák állami televízió 22 órás híradójában, a helyzet súlyosságához illően kifejtette. Megemlékezett viszont a lovasiskolát 11 esztendőn át vezető elődről, a tisztségét decemberben visszaadó Elisabeth Gürtelről, akit 69 éves kora arra kötelez, hogy a megterhelő munkát visszaadja, s csak saját vállalkozásának, a bécsi és a salzburgi ötcsillagos Hotel Sacher irányításának szentelje energiáit. Gürtel a kereszténydemokrata párt elismert személyisége, nyolc éven át vezette a szintén a bécsi tradíciók ékkövének tartott Operabált. Mint visszavonulásakor írták, a különleges ruhakölteményekben fellépő Gürtelnek sikerült a bál régi fényét visszaállítania.
A vezetőváltás okozta földrengést nem érzékelők azt mondják, ideje volt a szállodás nagyasszony távozásának, 11 év alatt nem tudta nyereségessé tenni a mindmáig évi 25 millió euró állami szubvencióra szoruló intézményt, nem tudta kiírtani a munkatársak közötti szüntelen intrikát. Sonja bizakodó, reméli, hogy a vihar majd elcsitul, s ő bizonyíthatja rátermettségét.