Tudomány;elhízás;vércukorszint;gyerekkori elhízás;

2019-01-23 09:09:00

A terhességi cukorbetegség összefügg a gyerek későbbi elhízásával

A várandósság alatti magas vércukorszint összefügg a 10-14 évesek elhízásával egy új tanulmány szerint.

A várandósok akár 20 százalékánál is kialakul a terhességi cukorbetegség, azonban eddig nem volt információ arról, hosszú távon hogyan hat a kór a gyerekekre - írta az MTI a medicalxpress.com alapján. A maga nemében első tanulmányban, amely a várandósság alatti magas vércukorszint hosszútávú következményeit elemezte, a Northwestern Medicine kórház kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy a terhességi cukorbetegségen átesett nők gyerekeinél 10-14 éves korukra nagyobb valószínűséggel alakul ki prediabéteszük - a cukorbajt megelőző állapot, inzulinrezisztencia -, és inkább híznak el, mint azok a kortársaik, akiknek édesanyja nem volt diabéteszes várandósan.

Az már ismert volt, hogy az anya elhízása vagy a diabéteszre való genetikai hajlam növeli a gyerek elhízásának és cukorbetegségének kialakulásának kockázatát.

 Az úgynevezett gesztációs, vagyis várandósság alatti diabétesz az a betegség, amikor egy nem cukorbeteg nőnek terhesen magasra szökik a vércukorszintje. Ez növeli a terhességi toxémia, a depresszió, a császármetszés és a magzat elhalásának kockázatát.