Állami Számvevőszék;költségvetési támogatások;

2019-01-25 07:30:00

Bürokratikus harc a túlélésért az ÁSZ-döntés után

Január végén valószínűleg már nem tudja kifizetni a Párbeszéd minden munkatársát az elmaradt állami támogatás miatt. A számvevőszéki feljelentés után már az adóhatóság nyomoz.

Továbbra sem csitul az Állami Számvevőszék (ÁSZ) és két ellenzéki párt, a Párbeszéd és a Momentum hónapok óta tartó harca. A szervezet – miután már másodszor függesztette fel a két párt költségvetési támogatását –, bekérte a pártoktól tőlük azokat a dokumentumokat, „amelyekkel tudják igazolni, hogy kialakították a közpénzek felhasználására vonatkozó törvényes kereteket” – tájékoztatta lapunkat Horváth Bálint, az ÁSZ kommunikációs igazgatója.

Kocsis-Cake Olivio, a Párbeszéd pártigazgatója szerint ez azt jelenti, hogy az összes szabályzatukat és a működésükre vonatkozó előírásukat kéri tőlük a számvevőszék. Az ellenzéki politikus hosszú procedúrára számít, mert az ÁSZ április 30-ig adott nekik határidőt.

Az ÁSZ kommunikációs igazgatója erre reagálva azt közölte: „ha például a jövő héten megkapjuk a kért dokumentumokat, az ellenőreink azonnal elkezdik azokat vizsgálni.”

Horváth Bálint egyébként úgy véli, hogy egy felelősen gazdálkodó szervezetnél "ezeket az iratokat csak le kell venni a polcról". – Úgy, ahogy a kampánypénzeket igazoló dokumentumokat kellett volna – tette hozzá. Az ÁSZ kommunikációs vezetője tájékoztatott arról is, hogy a papírokat a két párt képviselői leadhatják az ÁSZ bejáratánál üzemeltetett ügyfélszolgálati ablaknál is. Ez azért meglepő, mert ahogy Kocsis-Cake felhívta a figyelmet, a Párbeszéd már próbálkozott korábban hasonlóval, viszont – állításuk szerint – a szervezet nem fogadta be a dokumentumokat. Horváth leszögezte, hogy decemberben adtak be papírokat személyesen is a párt képviselői, de fél évvel a törvényes határidő után. Ráadásul – folytatta – a papírok hitelessége és teljessége sem volt alátámasztható, ezért azokat az ÁSZ nem fogadta el.

– Az érdekünk az, hogy törvényesen gazdálkodjanak a közpénzekkel ezek a pártok. Ezt a kampánypénzek ellenőrzése során nem igazolták, most megvan a lehetőségük rá. Ha sikerül, akkor újra megkapják az állami támogatásukat, visszamenőleg is – hangsúlyozta Horváth Bálint.

Addig viszont, valahogy túl kell élniük azt, hogy súlyos milliók esnek ki a pártkasszákból. Kocsis-Cake korábban lapunknak azt mondta, ha nem kapják meg a támogatást, a munkatársaknak nem tudnak fizetést adni, a pártnak pedig nem lesz pénze a közelgő választásokra. Most ezt azzal egészítette ki, hogy az elmaradt állami támogatások miatt január végén valószínűleg már nem tudnak minden munkatársat kifizetni. – Az EP-választásra nem lesz egy fillérünk sem, az önkormányzatiról nem is beszélve – mondta.

Tervezték, hogy hitelt vesznek fel, azonban ez sem fog menni. A bankok által kért egyetlen garancia ugyanis mindig az állami támogatás volt. Ez egyébként Kocsis-Cake szerint a többi ellenzéki pártra is vonatkozik. – Csodálkoznék, hogy bármelyik pártnak adna hitelt bármelyik bank, hiszen látszik: egyik pillanatról a másikra simán felfüggeszthetik az állami támogatást.

Arra a felvetésünkre, hogy ezek után több munkatársuk ott hagyhatja a pártot a bizonytalan pénzügyi helyzete miatt, Kocsis-Cake egyetértett, sőt még egy érvet is hozott. – Nemcsak pénzről van szó, mivel ügyészségi feljelentés is történt, bárkit vegzálhat mostantól a hatóság. Mindenesetre kis összegű támogatásokat fognak kérni a szimpatizánsaiktól, valamint megpróbálják a munkaerőt, önkéntesi munkával kiváltani. Nyilván így kevésbé lesz professzionális a kampányuk Kocsis-Cake szerint, azonban „nincs más választásunk”.

Kerestük a Momentum politikusait is az ügyben, de üzeneteinkre és hívásainkra nem reagáltak. A hét elején viszont közölték, minden számlájukat részletesen feltöltötték a honlapjukra. Sőt pert indítanak az Államkincstár ellen, mert szerintük nem teljesítették a törvényi kötelességüket, amikor nem utalták át az állami támogatásuk első negyedévére eső részét.