sztrájk;Audi;szakszervezetek;

2019-01-25 19:01:42

Új ajánlatot ígért a dolgozóknak az Audi

Két napi sztrájk után sincs megegyezés az Audinál, a dolgozók kitartása azonban mégsem tűnik teljesen eredménytelennek.

A péntek délutáni két és fél órás egyeztetésen sem született megállapodás az idei béremelés mértékéről az Audi Hungaria Zrt. és a helyi szakszervezet között, ezért a csütörtök reggel meghirdetett egyhetes sztrájk folytatódik. A gyárban az elmúlt két napban teljesen leállt a termelés. A munkabeszüntetésben eddig – a különböző műszakokat összeadva - mintegy 10 ezer dolgozó vett részt. Vagyis olyan dolgozók is beálltak a kezdeményezés mögé, akik nem tagjai az Audi Hungária Független Szakszervezetnek (AHFSZ). (A győri motor- és járműgyárban mintegy 12 ezren dolgoznak, a szakszervezetnek 9 ezer tagja van.) A szakszervezet azért indította el a 168 órásra tervezett sztrájkot, mert hónapok óta nem tudnak megegyezni a béremelés mértékéről a munkaadóval. A cégvezetés mindeddig nem mozdult el két évre vonatkozó, 10+10 százalékos ajánlatától. Az AHSZF – a konszern kelet-európai gyáregységeiben dolgozók lényegesen magasabb fizetésére hivatkozva – viszont már idén 18 százalékos, de minimum 75 ezer forintos alapbér-emelést, cafeteriakeret-bővítést, jubileumi bónuszt és a mozgóbér 4 százalékának alapbérbe építését követeli.

A péntek délutáni tárgyaláson megegyezés ugyan nem született, ám úgy tűnik, az Audi némileg elmozdult eddigi "kőbe vésett" álláspontjáról. Konkrét számokról nem esett szó, de arra ígéretet tett a cégvezetés, hogy a szakszervezeti követelés struktúrája alapján – a százalékos emelési javaslaton túl egy fix összegre, a cafeteriakeretre, a mozgóbérre, továbbá a jubileumi bónuszra vonatkozóan is – tesz egy új ajánlatot. Erről szombat délután egyeztetnek majd – tudtuk meg Szimacsek Tibortól az AHFSZ elnökségi tagjától. Mindez azért fontos, mert így már az almát lehet az almával összehasonlítani, már legalább a tárgyalási hajlandóság látszik – magyarázta. Azt ugyanakkor nem értik, a cégvezetés a csütörtök hajnalban kezdődött sztrájk óta miért csak péntek délután volt hajlandó leülni velük egyeztetni.

A dolgozók a sztrájk idejére nem kapnak fizetést, ezért a szakszervezeti tagok segélyt igényelhetnek az AHFSZ sztrájkalapjából. Ennek feltöltéséhez több szakszervezet is anyagi segítséget ajánlott fel: a támogató akciót az Életre Termett Munkavállalók Országos Szakszervezete (ÉTMOSZ) kezdeményezte, rögtön 5 millió forintot felajánlva. Közösségi oldalán megosztott felhívásukban azt írták: az AHSZF olyan lépésre szánta el magát, amelyre a magyar szakszervezeti mozgalom rendszerváltás utáni történelmében nem volt példa. Most fel kell sorakoznia mindenkinek egy szakszervezet mögé, mert ez a harc nem csak az Audiról és az AHFSZ-ről szól, hanem a magyar munkavállalók általános érdekérvényesítési képességéről. Ha elbuknak, az ország munkavállalói a teljes kiszolgáltatottság szélére sodródhatnak, egy sikertelen általános sztrájk visszavetheti az egyébként sem erőtől duzzadó szakszervezeti és munkavállalói érdekérvényesítésbe vetett hitet – fogalmaztak.

Az audisok sztrájkja mellett számos hazai és külföldi szakszervezet is közleményben állt ki, az ÉTMOSZ csütörtöki felhívása óta a sztrájkalapba szánt támogatások összege 6 millió forint fölé emelkedett. Az AHFSZ azonban - a munkáltatónak is jelezve erejét és kitartását - stabil anyagi helyzetére hivatkozva egyelőre nem fogadta el a felajánlást. Az 1996-ban megalakult AHFSZ egyébként nem tagja egyik nagy szakszervezeti konföderációnak sem, néhány éve a Vasas Szakszervezeti Szövetségből is kiléptek. A szakszervezet nevében a „független” szó a politikai pártoktól és az országos szakszervezeti szövetségektől, konföderációktól való függetlenséget jelenti – írják honlapjukon. Az AHFSZ vezetői ezzel együtt hangsúlyozzák: számos hazai és az anyavállalat külföldi üzemeiben működő szakszervezettel is jó munkakapcsolatot ápolnak, több közös programjuk is van.