Aszódi Attila;Paks 2;Süli János;Kaderják Péter;

2019-01-25 20:09:34

Moszkvában végzett szakember lehet az új Paks2-ügyi államtitkár

Süli János miniszter korábbi kabinetvezetője, Kovács Pál válthatja Aszódi Attilát a beruházásért felelős államtitkári poszton. Az ár fix, a határidőket elengedték.

Kovács Pál a paksi nukleáris bővítés múlt héten megüresedett államtitkári posztjának várományosa – értesült a Népszava. A szakember 2012 és 2014 között az Orbán-kabinet energiaügyért felelős államtitkári posztját töltötte be, de a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség kormányzótanácsának alelnökeként is tevékenykedett. Tavaly a Paksi Atomerőmű két új blokkjának tervezéséért, megépítéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter, Süli János kabinetjét vezette, ősz óta pedig a jelenlegi Paksi Atomerőmű igazgatósági elnöke és nukleáris igazgatója. A miniszter, illetve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet Nukleáris Energia Ügynöksége (OECD NEA) által a Miniszterelnökségen szervezett, „A megbízható, hosszú távú villamosenergia-ellátás és az atomenergia szerepe” című tegnapi konferencia szünetében - a rendezvény moderátori feladatait is ellátó - Kovács Pál kérdésünkre megerősítette: ha felkérik, vállalja a megbízatást. A Moszkvai Energetikai Egyetemen végzett szakember államtitkárként is főképp az atomtechnológia elfogadtatása mellett tört lándzsát.

Aszódi Attilát a múlt héten mentette fel a paksi atomerőmű kapacitásának fenntartásáért felelős államtitkári posztról - Orbán Viktor egyetértése mellett - Áder János. Bár a váratlan lépés valós oka nem ismert, egyes feltételezések szerint szerepet játszhatott az előzetes engedélykérelmek beadásának elhúzódása.

Süli János a konferenciát megelőző tájékoztatón ennek kapcsán annyit említett, hogy a poszt várományosát hamarosan megnevezik. A döntést azzal indokolta, hogy „a létesítés folytatásában új fázishoz érkeztek”, amit másokkal képzel el. Aszódi Attila, „a projekt arca” munkáját megköszönte, hozzátéve: a jövőben is számítanak rá, hisz a beruházás igényli az általa képviselt tudományos háttérmunkát.

Süli János nem titkolta, hogy 

Annyit közölt, hogy a majdani hatósági engedélyezés körülbelül 15 hónapot vesz igénybe. A remélt hozzájárulástól számítva pedig a kivitelezés a kereskedelmi üzemig körülbelül 6 és fél év.

Szavaiból kitűnt, hogy a beruházásra nyújtott közel háromezer milliárdos orosz állami hitel visszafizetésének kezdetére vállalt 2026 március 15-i határidő nem tartható. Értelemszerűnek nevezte, hogy a törlesztés a termelés megkezdése után indul. Ez szerződésmódosítást igényel, aminek érdekében a két fél előrehaladott tárgyalásokat folytat. Emlékeztetett, hogy a beruházás változatlanul fixáras, illetve a lehívott részleteket 90 napon belül kamatmentesen törleszthetjük, amely lehetőséggel – alacsonyabb kamattal felvett források révén – már éltek is. A felvonulási épületek kivitelezésének eredetileg tavaly év elejére ígért kezdetét idén márciusra tette.

Az engedélykérelemmel kapcsolatos magyar-orosz egyeztetések elhúzódását az előkészületek természetes részének nevezte lapunknak egy szakértő. A lényeg, hogy mielőbb elkészüljenek a világon a legbiztonságosabbnak számító, akár 80 évnyi áramtermelésre alkalmas nukleáris erőmű engedélyezésre alkalmas tervei – szögezte le.

A konferencia az atomtechnológia melletti kiállás jegyében telt. Süli János változatlanul kiállt a nukleáris eljárások mellett, például az egyre gyakoribb - legutóbb épp január 23-án tapasztalt - fogyasztási rekordokra hivatkozva. Bemutatták az OECD NEA legújabb, alapvetően a teljes költségekre összpontosító tanulmányát. A szervezet főtitkára, William D. Magwood is azt hangsúlyozta, hogy a megújuló energia nem áll ellentétben az atommal, mivel mindkettő csökkenti a levegő szén-dioxid-szennyezését. Igaz, a hullámzó megújuló-termelés kiegyenlítésében egyelőre a szén- és gázerőműveknek is komoly szerepet tulajdonítanak. A tanulmány ehhez képest elsősorban a megújulók többletköltségeit tárta fel. Kaderják Péter energia- és klímaügyi államtitkár az atomenergia járulékos költségeire is felhívta a figyelmet. Szerinte az árambehozatal lehetősége is növeli az egyensúlyt (miközben több szakértő az import csökkentését pártolja).