MSZP;párbeszéd;előválasztás;

- Élesbe fordul a főpolgámester-jelöltek csatája

Hosszú évekig csak beszéltek róla a politikusok és elemzők, ma viszont elstartolt az ország első előválasztása.

– Jó, hogy végre eljutottunk a XXI. századba – így fogalmazott lapunk érdeklődésére Virág Andrea, a Republikon Intézet elemzője arról, hogy ma elkezdődött Budapest és egyben Magyarország első előválasztása. A procedúráról hosszú éveken át beszéltek szakértők és ellenzéki politikusok, de eddig egyszer sem hirdették meg ezt a procedúrát. A Republikon Intézet már 2015-ben nyilvánosságra hozta javaslatát a miniszterelnök-jelölti előválasztásról. Ez négy éve elmaradt és a tavaly április országgyűlési voksolás előtt sem sikerült megszervezni, pedig akkor is többen javasolták.

Nem véletlen ugyanakkor, hogy a hétfőn kezdődő és vasárnapig tartó történelmi voksolásra ennyit kellett várni, hiszen az előválasztás megannyi gyakorlati kérdést vet fel. Virág Andrea szerint is nehéz pontosan megmondani, hogy mire lehet számítani, hiszen hiába jól működő példa mondjuk az amerikai előválasztási rendszer, egy az egyben azt nem vehette át Budapest. Az viszont fontos – folytatta a szakértő –, hogy elindult a procedúra, és voltak, akik mertek új utat választani.

A közös ellenzéki főpolgármester-jelöltet kereső előválasztását az MSZP, a DK, a Párbeszéd és a Szolidaritás rendezi. A két induló: a szocialista Horváth Csaba, és a párbeszédes Karácsony Gergely. Voksolni többféleképpen lehet, az az 1400 ember, aki előzetesen regisztrált, online is leadhatja a szavazatát. Az, aki nem regisztrált, a hagyományos módon, hét utcai szavazósátorban továbbá a Párbeszéd valamint az MSZP összesen huszonöt irodájának egyikében szavazhat.

A Republikon Intézet szakértője az első előválasztás gyenge pontjairól szólva azt említette: az időzítése biztosan nem volt tökéletes, mert már tavaly ősszel meg kellett volna tartani procedúrát. Az is jobb lett volna talán, ha egy időben, egyszerre vesz benne részt mindenki, azaz nem kétfordulós a verseny – utalt Virág Andrea arra, hogy a Horváth-Karácsony meccs győztesével vív majd meg a nyáron Puzsér Róbert, akit az LMP támogat. Legalábbis elviekben. A szakértő szerint ugyanis egyáltalán nem biztos, hogy lesz második forduló: az önkormányzati voksolást megelőző EP-választás és az addigi események ugyanis sok mindent megváltoztathatnak. Itt érdemes felidézni, hogy a szocialista főpolgármester-jelölt, Horváth Csaba szerint sem lesz második kör, a lapunknak adott interjúban azt mondta: "Puzsér Róbertnek addigra nem lesz érdemi támogatottsága." (Erre nem reagált Puzsér, de arra igen, hogy Horváth trollnak nevezte őt. Szerinte ezerszer inkább tekinthetők trollnak, azok a főpolgármester-jelöltek, "akiknek betartható ígéret nem hagyta el a száját az elmúlt hetekben".)

Arra a felvetésünkre, hogy a Horváthra és Karácsonyra összesen 12 ezer ajánlást adtak le a majd kétmilliós városban, Virág azt mondta: egy átlagszavazó inkább nem mozdul meg kétszer. –

Tehát az ajánlások számából nem jósolhatjuk meg, hogy mennyien fognak az urnákhoz járulni. Márpedig ez a nagyobb kérdés – jelezte. Kérdésünkre a szakértő azt nem tudta megmondani, hogy mi az a határ, ami alatt sikertelen lenne az előválasztás. Virág Andrea annyit mondott csupán: ha tízezres nagyságrendben mennek el voksolni az emberek, akkor az már elfogadható lenne – hiába alacsony ez a szám is a választóképes budapesti polgárokhoz képest. Abban egyébként Karácsony Gergely és Horváth Csaba is egyetértett, hogy akár már egy ötezres részvételű előválasztásnak is nagyobb értelme van, mint annak, hogy öt ember válasszon ki valakit egy szobában.

Erős támogatókKét volt miniszterelnök, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc is Karácsony Gergelyt támogatja az előválasztáson. Bajnai szerint Karácsony bizonyította alkalmasságát azzal, hogy Zuglót ellenszélben is jól vezette, ráadásul a felmérések alapján neki van nagyobb esélye legyőzni a „Fidesz emberét.” Gyurcsány azzal indokolta döntésüket: „Mindkét jelöltet alkalmasnak gondoljuk Budapest vezetésére, felszabadítására. Tekintettel arra, hogy meggyőződésünk szerint Karácsony Gergely személyében és programjában nagyobb eséllyel tudja integrálni a természete szerint színes ellenzéki szavazótábort, neki van a legnagyobb esélye a győzelemre."
Karácsony Gergely tíz pontjaA párbeszédes Karácsony Gergely a tíz ponton nyugvó Budapest mindenkié! programját ajánlotta a fővárosiak figyelmébe szombaton. Ő olyan Budapestet akar:
ahol mindenki részt vehet a közös döntéseink meghozatalában
ahol mindenkinek jár a tiszta levegő
amely küzd a klímaváltozás ellen és alkalmazkodik annak hatásaihoz
ahol mindenki érezheti a természet közelségét
ahol a közlekedés nem probléma
ahol a megfelelő lakhatás mindenki számára elérhető
ahol mindenkinek egyenlő esélye van a boldogulásra
ahol virágzik a korszerű, tudásintenzív gazdaság
ahol mindenütt jó élni
amely aktív része a nemzetközi vérkeringésnek
Horváth Csaba öt pontjaA szocialista Horváth Csaba már január elején nyilvánosságra hozta a Szabad Budapestet most! programját, amely öt pontra épül.
Kirabolt és kiszolgáltatott város helyett önálló Budapestet! Elszegényedő város és romló szolgáltatások helyett elegendő pénzt! Budapestnek! Rossz életminőség és hanyatló ellátórendszer helyett egészséges Budapestet! Tízezrével kivágott fák helyett zöld Budapestet! Bűnözés és korrupció helyett biztonságot és rendet Budapestnek!

Jogsértőnek tartja, ezért megtámadta a bíróságon az intézmény azt a felszólítást, amely szerint záros határidőn távoznia kellene székhelyéről.