választások;ellenzéki összefogás;EP-választás;Momentum;

2019-01-30 17:06:02

A Momentum alelnöke szerint "ezt a rendszert igenis meg lehet trükközni" - például az "egy az egy elleni" küzdelemmel

A párt a májusi európai parlamenti voksoláson még külön indulna, ám az őszi önkormányzati választásokon kész együttműködni az ellenzékkel. Ez már a nyitás politikája vagy puszta taktika?

"Az önkormányzati választás egy jó példa lehet arra, hogy ezt a rendszert igenis meg lehet trükközni ellenzéki oldalról" - mondta Donáth Anna, a Momentum alelnöke a Budai Liberális Klubban szervezett keddi beszélgetésen. Az eseményen, amelynek rajta kívül Tóth Bertalan MSZP-elnök volt a vendége, az idei év két fontos választásán való ellenzéki együttműködés lehetősége volt a téma, különös tekintettel arra, hogy a decemberi tüntetéshullám során a pártok némiképp váratlanul magukra - és egymásra - találtak, ami reménnyel tölthetett el sok olyan választót, akik nem rokonszenveznek a kormánnyal. A teljes, két és fél órás beszélgetést az alábbi videóban tekinthetik meg, Donáth a fent idézett gondolatát 49:00 után fejti ki:

A Momentum alelnöke tehát az őszi önkormányzati választáson elképzelhetőnek tartja a teljes ellenzéki koordinációt (értelemszerűen a Jobbikból kivált Mi Hazánk Mozgalmat leszámítva). Mint mondta, erre azért lehet esély, mert a több ezer önkormányzatot sok szereplő esetén is kényelmesen fel tudják úgy osztani maguk között, hogy 

A Momentum politikusa által most megütött, a tavalyi évben látottakhoz képest jócskán együttműködőbb, hang nem teljesen előzmény nélküli a pártnál, Fekete-Győr András elnök ugyanis néhány hete a hvg.hu-nak adott interjújában úgy fogalmazott, az utcán kialakult együttműködést tovább lehet vinni politikai szövetséggé. "A párt teljes egységben azt támogatja, hogy az Európai Parlamenti választásokon önállóan induljunk, az önkormányzati választásokon azonban együttműködünk mindenkivel, leszámítva a Fidesz árnyékszervét, a Mi Hazánk Mozgalmat" - nyilatkozta akkor Fekete-Győr.

ami némi pálfordulást jelent a tavaly áprilisi parlamenti választáson látottakhoz képest. A Momentum akkor a 106 egyéni körzetből 97-ben adta le a szükséges aláírásokat, végül pedig 13 helyen lépett vissza a jelöltjük, köztük maga Fekete-Győr, illetve az akkori kampányfőnök, Soproni Tamás. A párt akkor az együttműködést illetően azzal "merészkedett a legmesszebbre", hogy a vezető politikusaik néhány nappal a szavazás előtt videóüzenetben arra kérték híveiket, hogy listán támogassák a Momentumot, de egyéniben voksoljanak a legesélyesebb ellenzéki jelöltre.

Ami a májusi EP-választást illeti, azt most Donáth Anna is megerősítette, azon a voksoláson nem tartják reális lehetőségnek az összefogást. Az alelnök szerint 

Így pedig, tette hozzá, az egész könnyen átcsaphatna abba, hogy a választók előtt megint az őket amúgy annyira nem érdeklő "technikázásról" kellene beszélni. Donáth véleményének igazságtartalmát nehéz is vitatni, mert jelen állás szerint, dacára a többszöri közös ellenzéki fellépésnek, nehéz elképzelni, hogyan jutnának dűlőre a pártok az EP-lista összetételében: hogy tudnának zöld ágra vergődni a listavezető személyét illetően, illetve kik kerülnének a biztos befutó (vagy annak gondolt) helyekre.   

ami - mondani se kell - óriási siker lenne a fiatal párt életében. A Závecz Research a 2019 januári felmérésében a biztos pártválasztók között már 5%-ot mért a Momentumnak. Ráadásul az EP-választáson hagyományosan alacsony a részvételi arány (legutóbb, 2014-ben csak 29%-os volt), így, ha a párt bízik abban, hogy szavazótábora elkötelezettebb a többiekénél, akár kényelmesen is kijuttathatnak valakit Brüsszelbe. 

Az önkormányzati választáson viszont önerőből aligha vinnék sokra, leszámítva talán néhány budapesti képviselői helyet. Egy széleskörű ellenzéki összefogás részeseként azonban értékes pozíciókhoz is juthatnak, pláne, ha egy esetleg sikerrel megvívott EP-választás után tovább javul az alkupozíciójuk.

Úgy látszik, az őszi önkormányzati választásra készülve legalább is, a Momentum most rálépett arra az útra, ami a Fidesszel szemben sok "egy az egy elleni küzdelmet" hozhat - az persze nekik se "baj", ha ellenzéki részről lehetőleg minél több helyen ők lesznek az a bizonyos "egy".