Aszódi Attila;Paks2;Süli János;

- Az utolsó pillanatban szembesült elküldésével a paksi bővítésért felelős államtitkár

Aszódi Attila négy évig dolgozott a Paks II. projekten, de a Süli Jánossal adódó konfliktusok miatt távoznia kellett, mivel kulcskérdésekben sem értettek egyet.

Hosszú, szakmai kérdésekre is kiterjedő interjút adott az Indexnek Aszódi Attila, a paksi bővítésért felelős, ám január 15-én elküldött államtitkár.

A beszélgetés fontos momentuma volt, hogy bár Aszódi tisztában volt a menesztéséhez vezető problémaforrásokkal – főként a Süli János szakminiszterrel adódó súrlódásokkal –

mégis teljesen váratlanul érte, csalódásként érte, amikor a tárcavezető behívta és jelezte: a továbbiakban nem akar vele dolgozni.

Az interjúból így az is kiderül, hogy  Aszódi menesztését Süli kezdeményezte a miniszterelnöknél, ő pedig a köztársasági elnöknél. A távozó államtitkár ettől függetlenül teljes mellszélességgel állt ki a paksi bővítés mellett. Mint mondta, büszke rá, hogy részt vehetett projektben, megkapták a környezetvédelmi engedélyeket és az EU jóváhagyását is

Szerinte a magyar villamosenergia-termelésben majd 40 százalékot adhat Paks 2, ráadásul megbízható energiaforrásnak számít, szemben a még nehezen tárolható és időszakos jellegű szél- vagy napenergiával szemben. „Ha lenne esetleg egy technológiai robbanás, például a napenergia jobban hasznosítható lenne valamilyen nagyon jó új tárolási technológia miatt, akkor a hiányzó 60 százalékot biztosíthatjuk azzal” - tette hozzá Aszódi.

A távozó államtitkár nem tart a költségtúllépés veszélyétől, attól, hogy a végén a tervezettnél többet kell fizessünk az oroszoknak; mint hangsúlyozta, ha nem kérünk plusz fejlesztéseket a Roszatomtól, akkor a megvalósítási kockázat is az övék.

Végül az egyik súrlódási pontról is nyilatkozott a lapnak:

„Az egyik kulcselem, amiben másképpen láttuk a helyzetet Süli Jánossal, hogy szerintem a kormánynak igenis rá kell látnia arra, hogy a Paks 2 projektcégben pontosan mi történik”

 - jegyezte meg Aszódi Attila. Az interjút teljes terjedelmében ide kattintva lehet elolvasni.

Ismét a küszöbérték alá csökkent a szálló por koncentrációja.