Andy Vajna;

2019-01-31 15:38:58

Eltemették Andy Vajnát

A filmproducert, a nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztost a Fiumei Úti Sírkert 19-es parcellájában helyezték nyugalomra.

Csütörtök délelőtt temették Andy Vajna filmproducert, a nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztost. A búcsúztatás a családja kérésére zárt körű volt, Andy Vajnát a Fiumei Úti Sírkert 19-es parcellájában helyezték nyugalomra.

„Amit ígért, teljesítette”

A szertartáson Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter is beszédet mondott: az MTI összefoglalója szerint kiemelte, Andy Vajnának köszönhető, hogy a magyar film új aranykora köszöntött ránk.

A haza szeretete az ő szótárában azt jelentette, hogy megmutassa az egész világnak ezt a magányos, sokszor meg nem értett, nyelvébe és történelmébe zárkózott népet. És ami még ennél is fontosabb: felkeltse a büszkeséget a magyar fiatalokban a saját hazájuk iránt” – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy Andy Vajnától távol állt a hazafias pátosz és hivalkodás, a nemzeti búskomorság.

Andy Vajna szerelmes volt Magyarországba, és ez a szerelem egész életében arra ösztönözte, hogy megmaradjon magyarnak Hollywoodban is, és kivárja azt a pillanatot, amikor visszaadhat valamit abból, amit Magyarországtól kapott. Egy percig sem volt kérdéses számára, hogy azt a tudást, befolyást és kapcsolatrendszert, amelyet egy egész élet munkájával gyűjtött össze, egyszer Magyarország szolgálatába állítsa – emelte ki a miniszter.

Rogán Antal szerint bár Andy Vajna sohasem kérkedett vele, az első pillanattól látszott rajta, hogy a magyar filmipar megújítását egész pályafutása egyik legfontosabb produceri munkájaként éli meg.

És ezt az ügyet is sikerre vitte. Amit ígért, teljesítette. Amit vállalt, megvalósította. Neki köszönhető, hogy a magyar film új aranykora köszöntött ránk” – fogalmazott gyászbeszédében Rogán Antal.

Kitért arra is, hogy Andy Vajna 1956-ban, tizenkét éves korában hagyta el Magyarországot, egy nehéz sorsú magyar családból indulva hódította meg világot, lett szívós munkája révén világhírű egy olyan a pályán, az amerikai film világában, amelyről mindenki azt gondolja, hogy oda születni kell.

„Egy igazi akcióhős”

Az Index cikke szerint Rogán után Arnold Schwarzenegger mondott beszédet. „Nagyon szerettem Andy Vajnát, és nagyon sokra becsültem őt. Az övé egy nagyszerű bevándorló történet volt" – jelentette ki. Arra is emlékeztetett, hogy Vajna már rögtön az első filmjével ismert lett, a Sylvester Stallonéval leforgatott Rambóval.

Andy megkérdezte tőlem, hogy mi tetszett a Rambo filmben. Mondtam neki, hogy a sztori, a szkript. Erre visszakérdezett, hogy és mi nem tetszett a filmben? Azt válaszoltam, hogy az, hogy Stallone szerepel benne és nem én” – idézte fel. Schwarzenegger szerint Vajna „egy igazi akcióhős volt".

Beszédében a színész elmesélt egy sztorit arról, hogy engedély híján magángéppel szöktek be Moszkvába hajnali egykor a Vörös Zsaru forgatása miatt. Alig volt pénzük, Schwarzenegger saját maga cipelte a ruháit. A Vörös téren úgy vettek fel egy jelenetet, hogy Vajna odaküldte a színészt orosz katonai ruhában trécselni az ott posztoló katonákkal, ő pedig az általa ismert pár orosz szóval elkezdett velük beszélgetni. A jelenet aztán bekerült a filmbe.

Andy igazán tökös volt, mindig volt víziója, és soha semmi nem volt lehetetlen számára. Ő volt a legnagyobb szívű ember, aki bármit megtett egy barátért, mindent megtett értem, és nekem sem volt semmi, amit ne tettem volna meg érte” – idézte fel. Schwarzenegger azt is elmondta, hogy Vajna tenni akart valamit a hazájáért, ezért fogadta el Orbán felkérését, hogy legyen a nemzeti filmipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos. Szerinte virágzó filmipar jött létre Magyarországon, több ezer munkahelyet teremtve. 

Tímea és Andy ragaszkodtak ahhoz, hogy heti egyszer náluk vacsorázzunk. Ő maga főzött bécsit, gulyást, halas ételeket, minden héten ott voltunk náluk. Volt, hogy kilenc baráttal állítottunk be hozzá, és mindig mindenkit szeretettel fogadott” – tette hozzá.

Sajtóbeszámolók szerint a szertartáson mások mellett Orbán Viktor, Hidvéghi Balázs, Kásler Miklós, Kocsis Máté, Schobert Norbert és Rubint Réka, Fenyő Iván, Dobó Kata és Kern András is ott volt.

 

A temetést követően a résztvevők átmentek a Kempinski Hotelbe, a halotti tor helyszínére. 

A magyar és a nemzetközi filmipar meghatározó alakjaként számon tartott filmes szakember életének 75. évében, hosszú betegség után hunyt el budapesti otthonában, január 20-án.