bevándorlás;

Egyelőre senki nem fizetett egy fillért sem a migránsadó-kasszába

Hiába a kormánypropaganda címkézése, az adóhatóság eddig egy szervezetről sem állapította meg, hogy "bevándorlást segítő" egyesületként különadót kell fizetnie.

Még senki nem nyújtott be a bevándorlási különadó bevallására szolgáló nyomtatványt, a különadó bevételi számlájára sem történt befizetés – derült ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) közérdekű adatigénylésünkre küldött válaszából. Egyebek mellett arra voltunk kíváncsiak, az úgynevezett „migránsadóról” szóló rendelet (amellyel a „bevándorlást segítő” civileket akarták megsarcolni) tavaly augusztusi hatályba lépése óta hány szervezetről állapították meg, hogy bevándorlást segítő szervezetnek minősül, és mekkora bevétel keletkezett eddig a különadóból.

Mint kiderült, egyes kormánypárti politikusokkal ellentétben a NAV egyetlen civil szervezetre sem tudta ráragasztani a „bevándorlást támogató” matricát, sőt idén január közepéig ellenőrzést sem rendeltek el „bevándorlási különadó-köteles tevékenységet folytató szervezetek” bevallási kötelezettségeinek teljesítése vonatkozásában. Tavaly ugyan érkezett egy 100 ezer forintos befizetés a különadós számlára, de kiderült, téves utalás volt.

Mint arról lapunk már korábban is beszámolt, a NAV-nál két szervezettel – a Migration Aid-del és a Menedék Egyesülettel – szemben indítottak úgynevezett „támogató eljárást” annak tisztázására, az említett civilek a migránsadó hatálya alá esnek-e, ám az eljárás törvényi határidejének lejárta után (tavaly november 30-áig) sem tudtak döntésre jutni.

– A NAV ezzel megsértette az adótörvényt, de mivel ez rájuk nézve nem jár szankciókkal, nincs mitől tartaniuk – nyilatkozta a Népszavának Siewert András. A Migration Aid operatív igazgatója szerint ezzel kisebb bizonytalanságban tartják a civileket, ám az időhúzásnak nem ez a valódi oka, sokkal inkább az, hogy a NAV (és a kormány is) rájött: a bevándorlási különadóra vonatkozó rendeletet nem lehet érvényesíteni. Siewert úgy véli, az eddigi tapasztalatok, valamint a Velencei Bizottság állásfoglalása – amely szerint a különadóra vonatkozó szabályokat hatályon kívül kell helyezni – után arra lehet számítani, a kormány eltünteti a vonatkozó rendelkezéseket az adótörvényből, ám a migránsellenes propaganda közepette még ki kell találniuk, hogyan jönnek ki komolyabb arcvesztés nélkül a dologból.

A Migration Aid tavaly hónapokra felfüggesztette az adománygyűjtést, de mivel kezdtek kifogyni a

kiosztható adományokból, decemberben újrakezdték. A Menedék Egyesület igazgatója, Kovács András lapunknak már korábban is leszögezte: az ő munkájukat nem befolyásolja a NAV időhúzása, ahogy eddig is, ezután is annak szellemében dolgoznak, hogy rájuk nem vonatkozik a jogszabály. Ebben azért biztosak, mert a Menedék – ahogy a Migration Aid is – a kormánypropagandával ellentétben csak olyanoknak segít, akik már hivatalosan menekültstátuszt kaptak Magyarországon.

Gruevszki attól félt, megölik a börtönbenA kormány menekültellenes propagandája nem terjedt ki Nikola Gruevszki volt macedón miniszterelnökre, aki - mint arról korábban beszámoltunk - egyike volt annak a 367 menekültnek, akiket Magyarország tavaly menekültként fogadott be. A jogerősen elítélt politikus a macedón Szitel nevű csatornának adott elsőként interjút, ebben pedig azt állította: azért menekült el hazájából, mert olyan információ jutott a tudomására, hogy a börtönben meg akarják gyilkolni. Állítása szerint eredeti szándéka az volt, hogy letölti büntetését, annak ellenére, hogy "jogalap nélküli, idióta ítéletet" hoztak ellene. Csakhogy a börtönben zajló dolgokat jól ismerő forrásától olyan fülest kapott, hogy odabent ki akarják iktatni. - Nem nevezhetem meg, hogy ki áll emögött a cselszövés mögött, mert egyelőre nem tudom bizonyítani, de ezután úgy döntöttem, hogy elhagyom Macedóniát - fejtette ki Nikola Gruevszki.