Európai Unió;migráció;Arab Liga;vétó;

2019-02-04 13:36:40

Magára haragította Európát a magyar kormány az EU-Arab Liga megállapodás vétójával

"Emlékezni fogunk erre a napra, amikor a 2020-as évek EU-támogatásait osztjuk szét" - mondta a német kormány nagykövete magyar kollégájának, miután Magyarország keresztbe feküdt az uniónak.

Egyedül a magyar kormány vétózta meg az EU-Arab Liga csúcstalálkozó megállapodását, ugyanis abban utalás van az ENSZ migrációs csomagjára - írja a hvg.hu. A többi tagállam vezetői alaposan felhúzták magukat ezen, hiszen szerintük éppen az egyezség elmaradás növeli az illegális migránsok számát, így aztán sokan úgy vélik: a magyar kormány "bort iszik és vizet prédikál."

Hétfőn ülnek össze az EU-s országok- és az Arab Liga tagállamainak külügyminiszterei, hogy előkészítsenek egy február végén esedékes csúcstalálkozót, ám most úgy fest, az egész feleslegessé válik a magyar kormány ellenkezése miatt. A csúcstalálkozó célja a beszámolók szerint az lett volna, hogy rávegyék az arab államokat, hogy fogadjanak be több menekültet, illetve tegyenek többet az illegális migráció megfékezéséért.

A megegyezésre a 22 országot tömörítő Arab Liga is nyitott, de számára fontos, hogy a dokumentumban legyen egy utalás az ENSZ migrációs csomagjára, amelyet tavaly kötöttek, de néhányan (például az USA, Ausztria és Magyarország) nem írtak alá, ugyanis abban szó van arról, hogy a legális migráció egyértelmű szabályainak megteremtésével is foglalkozni kell. A magyar kormány pedig az EU-hoz delegált nagykövetek múlt szerdai tanácskozásán jelezte, hogy nem fogadják el, hogy a záródokumentumban bármilyen utalás legyen az ENSZ migrációs megállapodására.

Nemrég volt még egy egyeztetési kör, hátha enyhül a magyar álláspont, de

sőt, Várhelyi Olivér nagykövet azt is felvetette, hogy inkább húzzák ki az összes migrációról szóló részt a záródokumentumból. Mivel a szabályok értelmében egyetlen vétó is képes megtorpedózni a megállapodást, ezzel lényegében eldőlt, nem lesz egyezség. Sajtóhírek szerint a legtöbb ország felháborodottan fogadta a hajthatatlanságot, a német kormány nagykövete például azt közölte Várhelyivel, hogy:

A nagykövet ehhez hozzátette, a magyar kormány számos "vörös vonalat" (a diplomáciában ez az együttműködés lehetőségének végső határát jelenti) átlépett, és erre emlékezni fognak, amikor a következő EU-s költségvetésről tárgyalnak.

Ha ez igaz, félő, hogy nem csak a magyar kormány, de a magyar emberek is emlékezni fognak erre a napra...