A korábbi bírósági ítéletek hatályon kívül helyezésével új eljárást kezdeményezett szerdán a Kúria annak a férfinak az ügyében, aki egy korábban állami tulajdonban lévő eternitgyárból származó mérgező anyag, az azbeszt miatt betegedett meg és hunyt el 2014 decemberében. A kétgyermekes, betegsége tüneteinek jelentkezésekor mindössze 37 éves családapa születésétől kezdve a Heves megyei Zagyvaszántón élt – a település és a szomszédos Lőrinci határában évtizedekig működött az azbesztfeldolgozással foglalkozó üzem.
A férfival mezotelióma, vagyis azbeszt miatt kialakult, szinte gyógyíthatatlan mellhártyadaganat végzett. A család 2014 nyarán indított pert az állam ellen. Noha az 1960-as években alapított üzem 1996 után magántulajdonba került, azt megelőzően állami tulajdonban volt – a betegség lappangási ideje pedig 20-50 év is lehet. Így amikor György Zsolt tüdejébe bekerültek a halálos azbesztrostok, a gyár még az államhoz tartozott. A család 100 millió forintos kártérítésért perel – a férfi ügyét özvegye, György Sándor Judit vitte tovább.
A perben 2017 novemberében született másodfokú ítélet: a bíróság elutasította a keresetet arra hivatkozva, hogy a korabeli jogszabályok értelmében a gyár az előírásoknak megfelelően működött, így az állam felelősségét nem lehet megállapítani a megbetegedésekkel kapcsolatban – merthogy György Zsolton kívül több más lőrinci és zagyvaszántói lakos is megbetegedett. A családapán kívül még heten indítottak pert 2014-ben, ma már egyikőjük sincs életben.
A Kúria szerint viszont a megbetegedések és halálozások már önmagukban feltételezik a jogellenességet, az alsóbb fokú bíróságok tényállása pedig megalapozatlan. Kifogásolták, hogy a korábbi ítéletekben csak a férfi születési évétől, vagyis 1976-tól 1985-ig terjedő időszakot vizsgálták, holott a legvalószínűbb, hogy György Zsolt megbetegedése ezt követően, 1992. december 31-ig bezárólag történhetett. A tanácselnök ezért alaposabb vizsgálatot kért, hiszen „a bíróság nem hozhat olyan döntést, amely kételyeket vet fel a felperes kárára”. Elrendelte azt is, hogy az állam felelősségének vizsgálatánál a korábbinál szigorúbb kimentési szabályokat kell alkalmazni.
– Ez azt jelenti, hogy az államot valóban felelősség terhelheti – nyilatkozta lapunknak a család ügyvédje, Igyártó Gyöngyi. Mint mondta, a Kúria határozata pozitív fejlemény az ügy szempontjából. A megismételt eljárás tiszta vizet önthet a pohárba, és minden bizonnyal nem fog olyan sokáig húzódni, mint az eddigi döntések. Felhívta a figyelmet arra is: egy másik, a Komárom-Esztergom megyei nyergesújfalui eternitgyár működésével kapcsolatban is nyomozás indult halált előidéző gondatlan közveszély okozása miatt. Az ügyvédnő azt kéri, akik érintettek lehetnek az ügyben (Nyergesújfalun laknak, mellhártyadaganattal küzdenek) jelentkezzenek nála a betegek és áldozatok nagyságrendjének pontosabb meghatározása érdekében.