Bioritmus;szövődmény;nátha;

2019-02-08 14:14:00

A náthának is lehet szövődménye

Melléküreggyulladás lehet az ilyenkor gyakori vírusos felsőlégúti fertőzések szövődménye. Kialakulását úgy előzhetjük meg, ha gyakran és alaposan, szappannal kezet mosunk, rendszeresen átszellőztetjük a lakást, és nem megyünk közösségbe félig gyógyultan.

A levegővel telt orrmelléküregek felelősek a belélegzett levegő felmelegítéséért, párásításáért és a hangképzésért. A fertőzés esetén a benne lévő nyálkahártya is megduzzadhat. Ha a gyulladás következtében a felgyülemlő váladék a kivezető nyílás elzáródása miatt nem tud kiürülni az orron keresztül, a melléküreg begyulladhat – mondta dr. Tamás László, a Semmelweis Egyetem Fül-Orr-Gégészeti és Fej- Nyaksebészeti Klinikájának igazgatója.

Ha a vírusos náthával, influenzával fertőzötten, legyengült immunrendszerrel térünk vissza a közösségbe, bakteriális felülfertőződés hatására az egyszerű nátha könnyedén arc- és homloküreg-gyulladássá fajulhat – figyelmeztetett a szakorvos. Ehhez a kórokozókon kívül anatómiai sajátosságok is hozzájárulhatnak. A felnőtteknél ilyen például az orrsövényferdülés vagy az orrpolip, ezek szűkítik a melléküregek nyílását, amelyek így nem tudnak megfelelően szellőzni, a felgyülemlő váladék pedig nem tud kiürülni. Gyerekeknél a megduzzadt orrmandula és a rossz orrfújási technika és a Magyarországon népbetegségnek számító allergiás nátha is hajlamosít orrmelléküreg gyulladásra.

A betegség orrfolyással, orrdugulással, tüsszögéssel kezdődik, ami a melléküregek elzáródása miatt feszülő fejfájással, az érintett üreg nyomásra, kopogtatásra fokozódó fájdalmával folytatódik, de esetenként láz is jelentkezhet. A fájdalom kisugározhat a felső fogak és a fülek felé is, ez a fej előrehajtásakor intenzívebbé válhat. 

Közönséges nátha esetén a váladék hígabb állagú és átlátszó, az arc- és homloküreg-gyulladást általában féloldali, csak az egyik orrfelet érintő, nagy mennyiségű, sűrű, zöldes vagy sárgás árnyalatú váladékozás jelzi. Az orrfújás ilyenkor sokkal nehezebb és úgy tűnhet, nem sikerül teljesen „kiüríteni” az orrjáratokat.

A kezelés során a nyálkahártya-duzzanat csökkentése, a szellőzés biztosítása, a váladék termelődésének csökkentése, illetve a bakteriális fertőzés megszüntetése a cél. Akut vírusos arcüreggyulladás esetén az orrspray-t ad az orvos. Akut bakteriális arcüreggyulladás esetén általában antibiotikus terápiát kell alkalmazni, de szigorúan a szakorvos által előírt időtartamig és mennyiségben. Ezt ki lehet egészíteni inhalálással és infralámpa használatával – mondta dr. Tamás László, az előbbi hatására megnyílnak a melléküregek, míg utóbbi csökkenti a gyulladást. 

Helyes orrfújási technika

Csecsemők és kisgyermekek esetében 4-5 éves korig az orr leszívása a legbiztosabb módja a felgyülemlett váladék eltávolításának, de fontos, hogy minél hamarabb megtanítsuk a gyermeket az orrfújásra. Ennek helyes módja az, hogy először az egyik orrfelet befogva a másikat fújjuk ki, majd cseréljünk.. Ha nem így teszünk, a keletkező nyomás a melléküregek irányába préseli vissza a váladékot. 

A betegséget gyakori szappanos kézmosással és a lakás rendszeres szellőztetésével lehet megelőzni, de a legfontosabb óvintézkedés, amit tehetünk, hogy félig gyógyultan nem megyünk közösségbe és a gyermekeket sem visszük lázasan, náthásan a többi gyermek közé.