Kósa Lajos;cégek;

- Kósa Lajoshoz közeli cég került a politikus édesanyjához

Kósa Lajos hatósugarában lévő cége került át az édesanyja nevére – derül ki a cégbírósági adatokból, ezzel tovább folytatódott a fideszes politikus családjának a vagyonosodása.

Mint azt az Mfor.hu észrevette és cikkük nyomán lapunk is megírta, a politikus idős, 83 éves, korábban óvónőként dolgozott édesanyja tovább folytatta az utóbbi években megkezdett üzleti terjeszkedését és ezúttal egy nyomdaipari cég került Kósa édesanyjának a közvetett tulajdonába. A Kaméleon Dizájn Kft. ugyanakkor eddig is Kósa Lajos volt debreceni polgármester "hatósugarában" volt. 

A cég korábbi egyik tulajdonosa, Rácz Róbert Kósa Lajos közeli munkatársa, a jelenlegi Hajdú-Bihar megyei kormánymegbízott, aki 2000-ben papíron kiszállt a vállalkozásból. Ezt követően az időközben elhunyt Petromán Lászlóé volt a vállalkozás, akiről a vagy.hu megírta, hogy Kósa Lajos 15 éves polgármestersége alatt számos megrendelést kapott a debreceni önkormányzattól, részben a Kaméleon Dizájn Kft.-n keresztül, így az egykori debreceni önkormányzati lapot is ők tördelték. 

Petromán László után Kósa volt városházi kabinetfőnöke, Tóth Andreáé lett a vállalkozás. Tóth Andrea már máskor is feltűnt Kósa Lajoshoz kötődő cégben. Így, mint lapunk megírta, megfordult abban a Tócó-Pece Kft. nevű vállalkozásban, melyet Kósa Lajos afféle családi jogászának számító Fiák István ügyvéd hozott létre, tőkésített fel 139 milliós eszközállományúra, majd adott el mindössze hatmillió forintért Kósa Lajos feleségének. Az ügylet furcsasága volt, hogy Kósa és a kiterjedt munkaerő-szövetkezeti üzleti kapcsolatrendszerrel rendelkező Fiák közben együtt gründolták a nyugdíjas munkaerő szövetkezetek létrejöttét, így a szövetkezetek létrehozását Fiák is szorgalmazta, míg Kósa Lajos lett az egyik beterjesztő. 

Az ügyben Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő feljelentést tett az ügyészségen, ám Polt Péter legfőbb ügyész testülete ebben az esetben is azzal zárta rövidre a történetet, hogy nincs semmi látnivaló, nem történt bűncselekmény. Lapunknak Kósa azzal magyarázta a feltűnően olcsó adásvételt, hogy súlyosan eladósodott céget vett át a felesége 6 millióért. Később, a 2017-es cégadatok nyilvánossá válásával kiderült, hogy a politikus nem mondott igazat, a cégnek mindössze 15 milliós adóssága volt, ami nem magyarázta, hogy miért hullott a felesége ölébe bagó áron az eladás után nem sokkal már 164 milliós nyereséget termelt cég. 

Mint arról írtunk, Kósa Lajos édesanyjának fura vagyonosodása azzal indult, hogy az idős, nyugdíjas asszony nevére került egy mátészalkai sertéstelep, amit nem sokkal később százmilliós pályázati pénzt kapott. Most ez a pályázati pénzzel feltőkésített sertéstelep tulajdonos cége, a Méker Kft. vásárolta be magát a Kaméleon Dizájn Kft-be is. 

Orbán elől nem akarta elvenni a szót, de azért nem cáfolta a saját ltp bevezetéséről szóló felvetést Gulyás Gergely a kormányinfón. A kancelláriaminiszter támadta a Jobbik és a baloldal együttműködését, az MTA-intézetek forráselvonásában pedig Palkovics Lászlóval ért egyet.