A sportra mindig kell pénz - így láthatja ezt a kormány , mert Gulyás Gergely hatalmas forrásnövelést jelentett be pénteken tartott kormányinfóján: a kancelláriaminiszter a szerdai kormányülés döntéseit ismertetve mondta el, a működési költségek indokolják, hogy 50 milliárdról 125 milliárd forintra emeljék a sportcélú taotámogatásokat.
Családvédelem a kilakoltatások árnyékában
Gulyást többen is kérdezték a tervezett családvédelmi tervekről, de ennek bejelentése vasárnap Orbán Viktor reszortja lesz, a kancelláriaminiszter így inkább csak kitérő válaszokat adott.
a pár nap alatt kivéreztetett, egyeztetés nélkül felszámolt ltp pótlásaként. Gulyás arról is sajnálkozva beszélt, hogy bár eddig is sok családsegítő intézkedésük volt, 2010 óta 1,24-ről csak 1,50-re emelkedett a magyar családoknál átlagosan vállalt gyermekszám.
A családbarát kormány imázsának ugyanakkor durván ellentmond, hogy a 24.hu értesülése szerint három év alatt 10 ezer devizakárosult családot lakoltattak ki Magyarországon – ráadásul Gulyás szavaiból az derült ki, hogy nekik már nem is nyújtanak külön segítséget.
Az önkormányzatokhoz fordulhatnak a bajba kerülő gyermekes családok, és ha az önkormányzat igényel forrást, abban tudunk segíteni - mondta a kancelláriaminiszter, aki inkább az MSZP-t hibáztatta, amiért megengedte a deviza alapú hitelezést. Gulyás szerint a 2019-es éves költségvetést is érintik az új családtámogatási tervek, de ezek egy része tartalékból, más része külső forrásból finanszírozható.
Ha van egy jó programjuk, befizethetik a villanyszámlát is
A politikust többen kérdezték az MTA-t ellehetetlenítő miniszteri lépésekről – arról, hogy Palkovics László tárcavezetőként visszatartja a a kutatóközpontok alapfinanszírozását, így például a budai kutatóreaktor fenntartására sem érkezett pénz. Gulyás azzal hárított, hogy az MTA mint központi intézmény megkapta alapforrásait – bár ő is elismerte, hogy a kutatóközpontok más forrásokat kapnak. Mégis Palkovics László álláspontját osztotta, ami szerint gazdaságosabb projekt alapon kell forrásokat utalni az egyes kutatóintézeteknek.
A sajtótájékoztatón masszív szerepet kapott az együttműködő ellenzék bírálata, amiben jól irányzott kérdésekkel a kormánypárti médiumok is segítettek. Gulyás emlékeztetett rá, hogy Frans Timmermans, baz Európai Bizottság alelnöke a februárban Budapestre látogat a szocialisták kongresszusára. Fideszes stílusban ugyanez így hangzik: Timmermans házasságkötésre érkezik , ahol az MSZP és az antiszemita szélsőjobb frigyét szentesíti majd.
A miniszter hozzátette, a a választók lenézése van a mögött, hogy az MSZP hajlandó együttműködni a Jobbikkal – az pedig, hogy Karácsony Gergely nem tekinti náci gondolatnaka zsidók listázását, szerinte nagyon mélyre visz.
A kritikát annak fényében érdemes szemlélni, hogy az Index részletes cikkben mutatta be, hogyan dolgoznak a Fidesz tanácsadói az ellenzéki összefogás lejáratásán, aminek része a Jobbik és a baloldal együttműködésének hiteltelenítése is.
Most nehéz volt kimondani a Soros nevet
Mike Pompeo látogatásáról szintén többen kérdezték Gulyást, például arról , hogy az amerikai külügyminiszter nem csak magyar kormánytagokkal, de a Magyar Helsinki Bizottsággal és a Társaság A Szabadságjogokért képviselőivel is találkozik. Abban nincs meglepő, ha az amerikai politikus Amerikából pénzelt szervezetekkel találkozik - vélekedett megfontoltan a kancelláriaminiszter, akiből meglepő módon csak harapófogóval lehetett kihúzni a a Soros nevet, mármint azt, hogy a jogvédő szervezetek Soros- támogatást kapnak.
A politikus nem lépett rá arra az ösvényre sem, hogy a Pompeo-látogatás belépő lenne a Fehér Házba, vagyis ez vezetne a Donald Trumppal való találkozáshoz. Szerinte nem attól eredményes a külpolitika, hogy Orbán elmegy-e a Fehér Házba vagy sem. Az amerikai miniszter érkezése kapcsán azt is elmondta, tárgyalnak az energetikai diverzifikációról, vagyis az oroszoktól való energiafüggés csökkentéséről is - tehát, jól jönne az amerikaiaktól érkező cseppfolyós gáz, de csak akkor ha kedvező áron jutunk hozzá, vagy nemzetstratégiai előnyökkel jár az üzlet.
A Paks II. projektről szólva Gulyás bő egy éves csúszást tart elképzelhetőnek a kivitelezésben. Mindez nem érinti a beruházás árát, mondta - de azért hozzátette, hogy a kormány az orosz hitel kiváltására készül, a hitelszerződés ugyanis az eredeti (2026-os) teljesítési időpontot tartalmazza korlátként. A felvetésre, hogy bírósági döntés hatására a kormány kiadja a Paks II.-szerződés részleteit, Gulyás Gergely határozott igennel felelt.
Gulyás is csak reménykedik a jó tollakban
A kormányinfón téma volt Varga István, a Kesma kuratóriumi elnökének hirtelen távozása is; emlékezetes, Varga egy interjúban azt mondta, a jó tollú újságírók a másik oldalon, tehát az ellenzék oldalán vannak, aztán fél nappal később leköszönt az alapítván éléről. A Pesti Srácok szinte aggódva kérdezte, Gulyás Gergely mit gondol Varga kijelentéséről - de a kancelláriaminiszter válasza sem volt túl meggyőző. Remélem, hogy a jó tollúak a konzervatív oldalon vannak- mondta Gulyás, aki szerint a kormánynak nincs dolga a kormánybarát médiagólemmel.
Ez azért érdekes, mert éppen Orbán Viktor minősítette nemzetstratégiai érdeknek a több tízmilliárdos értéket képviselő, lapok tucatjait egyesítő alapítvány felállítását - ezzel pedig a monolitot kivonta a Gazdasági és Versenyhivatal ellenőrzése alól is.
Ellenzékre szabott tilalmak
A kancelláriaminiszter nem olvasta a Századvég képviselői illemkódexre vonatkozó tanulmányát .Az etikai kódex-javaslat például megtiltaná az ellenzéki politikusoknak, hogy nemzetbiztonságilag fontos iratokat kérjenek ki vagy hogy rendbontásban, közérdekű üzem megzavarásában vegyenek részt - tehát, többé Orbán Viktor sem bonthatna kordont a Parlament körül, már ha ez a javaslat valaha is törvényerőre lép.
Gulyás Gergelyen utóbbi nem fog múlni; szerinte a mostani szabályok megfelelőek, nincs ok a jogkorlátozásra: ennek némileg ellentmond, hogy a parlamenti ellenzék obstrukcióját a jelenleginél szigorúbban büntetné, szerinte az egyhavi fizetéselvonás nem jelentős szankció.
Tortaszeletelés a Brexit után
A Brexit kapcsán az unió költségvetése is változik -a kancelláriaminiszter ennek kapcsán két járható utat lát. Az első, ha a brit befizetések kiesése miatt tíz százalékkal csökken minden, igényelhető uniós forrás . A második - és a magyar kormány ez támogatja - ha a tagállamok a többet, GDP-jük egy százalékának megfelelő plusz összeget fizetnek be a közös kasszába, mert akkor a torta mérete sem változik. Gulyás Gergely egyébként azt is hangsúlyozta, hogy a befizető országok beruházásokon és pályázati pénzeken keresztül befizetéseik 80 százalékát visszakapják.