fotográfia;

Legendás fotómodellek a XX. századból

- Szép lányok, és semmi több

A reklámipar legszebb arcaival, és a korabeli divattrendekkel is találkozhat a néző Tóth József Füles fotográfus kiállításán.

Ars poeticám hamar megszületett: fényképezés közben a legjobban a fényképezőgép zavar. Ez ma fokozottan érvényes. 2000-ig több száz kereskedelmi plakát, prospektus és naptár bizonyítja elkövetett bűneimet, melyek nemzeti gyűjteményeinkben várják feltámadásukat – fogalmazott Tóth József, akinek feltámadásra váró képeiből kaphat ízelőt a látogató a Klebelsberg Kultúrkúria Legendás fotómodellek a XX. századból című kiállításán. 

A sokaknak csak Fülesként ismert fotográfus 1970 és 1990 között készült, több mint hatvan képe számos ismert és kevésbé ismert modellt örökít meg. Többek közt Pataki Ági, Sütő Enikő, Etter Dalma, Csák Csilla, Lantos Piroska, Bíró Ica és Bálint Antónia csábító, bájos vagy épp szigorú tekintetével nézhetünk szemközt. A reklámfotóival és plakátjaival iskolát teremtő alkotó szerint az analóg fotózás korszakában még sokkal változatosabb modellek és reklámkampányok készülhettek, amelyről a kiállítás sokszínűsége is tanúskodik. A fotográfus is hangsúlyozta, a modellek akkoriban a köztudatban éltek, amit talán az bizonyít leginkább, hogy a mai generációk számára is ismert a nevük. Épp úgy, ahogy a fotók beállításai, a fények, és színek szintén nagyon sajátosan tükrözik az adott korszakot. 

A képeken szereplő lányok számos esetben nem csupán élénk sminket és frizurát kaptak, de különféle kiegészítőkkel is felruházták őket. A faforgácsból készült hajdísz, a hátizsákként viselt írógép, és a kör-király kártyalap csak néhány a jellegzetes elemek közül. Tóth József hangsúlyozta, profi eszközök híján a legtöbb alkalommal, a modell vagy az ő – esetleg felesége – ruháit, kiegészítőit használták fel a fotó erejéig. S mivel kevés lány volt, viszont nagyon sok megrendelés érkezett az egyes cégektől, így a paróka viselése is gyakori volt – tette hozzá Pataki Ági.

Tóth József Füles hangsúlyozta, míg akkoriban az arcokat és jó ötleteket, s a képi kivitelezést részesítették előnyben, addig ma sokkal inkább sablonmegoldásokat és egyforma sminkeket, frizurákat lát. „A modelleket összetévesztik a celebekkel” – hangsúlyozta a fotós, hozzátéve ez akkor még sokkal inkább számított egyfajta foglalkozásnak. Holott a legtöbb lánynak volt mellette más munkája is, a főállású modellkedést nem engedhették meg maguknak – fűzte hozzá Pataki Ági, aki többek közt tolmácsként is dolgozott.

A fotográfus szerint a kiállítás a lányok előtti egyfajta tisztelgés, így a legtöbb kép a reklámozott termék nélkül jelent meg, helyenként azonban felvillan egy-egy Traubisoda vagy Tungsram felirat is. A képek ugyan ízlésesek, és egyaránt tükröznek szakmaiságot a modellek, valamint a fotográfus részéről, de érdemes lehet más nézőpontból is megközelíteni azokat. Bár tagadhatatlanul egy kor, a fotózás, illetve a modellkedés hazai történetének részét képezik, nem mehetünk el amellett szó nélkül, hogy miről is szól(t) – e tekintetben ma sincs számottevő különbség, sőt – az a reklámipar, amely szép, karakteres nőkre épít.

Infó:

Legendás fotómodellek a XX. századból – Tóth József Füles fotókiállítása

ingyenesen látogatható március 3-ig a Klebelsberg Kultúrkúriában

A brit színész – akit pályafutása során ötször jelöltek Oscar-díjra – 82 évesen halt meg.