TASZ;Magyar Helsinki Bizottság;Mike Pompeo;

2019-02-11 17:57:19

Pompeo szóvá teszi a civil szervezetek problémáit a kormányzati találkozókon

Kiemelt figyelmet kaptak a jogállamisággal kapcsolatos aggályok és a civilek helyzete Mike Pompeo és a Magyar Helsinki Bizottság (MHB), a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), valamint a K-Monitor hétfő délutáni találkozóján. Pardavi Márta, az MHB társelnöke – a civilszervezetek közleménye alapján – többek között a hatalommegosztás és a független igazságszolgáltatás csorbításáról beszélt. Felsorolta a jogállamiságot gyengítő kormányzati intézkedéseket és azokról az elmúlt években elfogadott törvényekről is szót ejtett a miniszternek, amelyek gyengítik a magyar demokrácia szilárdságát. Pardavi közölte azt is, hogy az utóbbi évek civilellenes kampányával és jogalkotási lépéseivel szűkül a különböző vélemények megjelenésének lehetősége, megbélyegzés és fenyegetés éri azokat, akik a kormányzatétól eltérő álláspontot képviselnek, illetve felszólalnak a jogállamiságért és az emberi jogokért.

Pardavi a Népszavának azt mondta, Pompeo azt kérdezte tőle, a TASZ-os Kapronczay Stefániától, és a K-Monitor igazgatójától, Léderer Sándortól, hogy mit jelent az életükben a kormányzati gyűlöletkampány. Mindhárman azt válaszolták, hogy rajta voltak a Figyelő-listáján is, és akik a nyilvánosság elé lépnek sokszor kerülnek a hatalom célkeresztjébe. Pardavi arról is tájékoztatta lapunkat, hogy Pompeo szerint – bár az Egyesül Államok demokráciája sem tökéletes –, a civilszervezetek által felsorolt problémák fontos értékek, ezért a külügyminiszter megígérte, hogy szóbahozza ezeket a magyar kormányzattal való találkozóin.

Kapronczay Stefánia a független és sokszínű sajtó demokratikus fontosságáról beszélt. Szót ejtett a sajtószabadság korlátozásáról a folyamatos központosításon, a Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány létrehozásán, illetve a független sajtó jogainak korlátozásán keresztül. „Két okból különösen fontos ez – emelte ki Kapronczay. – Egyrészt a propagandamédia gyakran indít lejárató kampányokat azok ellen, akik a kormánytól eltérő álláspontot képviselnek. Másrészt a decemberben létrejött médiaholding különösen hatékony lehet a dezinformáció terjesztésében.” Kapronczay tájékoztatta még az amerikai külügyminisztert a Magyar Tudományos Akadémia függetlenségét érintő tervezett korlátozásokról, amelyek szintén veszélyeztetik a vélemények sokszínűségét.

Léderer Sándor a korrupció helyzetéről számolt be a találkozón. Kiemelte, hogy a mindennapi korrupció visszaszorításában történt ugyan előrelépés az elmúlt 10 évben, de a politikai korrupció átszövi az egész gazdaságot, és a társadalom is jelentős problémaként érzékeli. Ez nem csak a demokratikus értékeket erodálja, de sok esetben biztonságpolitikailag is veszélyes.