Olaszország;Öt Csillag Mozgalom;Matteo Salvini;

- Salvini kormányfő lenne, kiütné az M5S-t

A hétvégi abruzzói választás után nagy az esélye annak, hogy Olaszországban idővel előrehozott választást írnak ki. Az M5S kieshet a hatalomból.

Abruzzo tartomány Olaszország elátkozott régiója. Hiába a csodálatos épületek, a történelmi emlékek, nem ritkák a földmozgások. Tíz éve L'Aquilában 300-an vesztették életüket az akkori földrengésben és 67 ezren váltak földönfutóvá. Most is igazi földindulás fenyeget, igaz, nem természeti, hanem politikai katasztrófa, amely szintén e tartományból indul ki.

A vasárnapi abruzzói regionális választás után ugyanis új cél lebeghet Matteo Salvini, olasz belügyminiszter, a jobboldali populista Liga elnöke előtt. Elképzelhető, hogy előrehozott választást kíván kiíratni, hogy megszabaduljon a koalíciós partner Öt Csillag Mozgalomtól (M5S). A hétvégi abruzzói voksolás erre sarkallhatja. A voksolás megerősítette az országos trendet: a jobboldali radikálisok előretörését. A választáson sima győzelmet aratott a szélsőjobboldali Fratelli d'Italia párt jelöltje, Marco Marsilio, akit a Liga és Silvio Berlusconi Forza Italiája is támogatott. Bár Salvini nyugtatta a koalíciós partnert, mondván az országos politikára semmiféle hatást sem gyakorol a regionális megmérettetés, igenis van logika egy idő előtti voksolás kiírásában. Ha ugyanis a jobboldal az említett három párttal egy tömbben indulna, akkor Salvininek minden esélye meglenne arra, hogy szövetségével abszolút többségre tegyen szert. Így pedig ő lehetne a miniszterelnök az általa túlságosan is visszafogottnak tartott Giuseppe Conte helyett. Azért sem kizárt egy ilyen lépés, mert az M5S népszerűsége folyamatosan csökken, az abruzzói választáson jelöltje mindössze 19 százalékot szerzett, vagyis a pártra feleannyian voksoltak, mint amennyien még a tavaly márciusi parlamenti választáson. Ugyanez a trend érvényesült a tavalyi, Friuli-Venezia-Giulia tartományban megrendezett voksoláson, amelyen szintén a jobboldal jelöltje nyert, az M5S viszont várakozások alatt szerepelt.

A gazdaságilag tehetősebb északi országrészben a jobboldal mindig erősebb volt, az M5S inkább délen népszerűbb. Ugyanakkor az abruzzói eredmény már valóban ijesztő lehet a párt számára, hiszen a régió nemrég még fontos fellegvárának számított. A hétvégi voksolás azt mutatta, hogy a protesztszavazók az M5S helyett mindinkább a jobboldali populistákat választják. Salvini erőszakos fellépésével eléri a célját. Bevándorlásellenes politikájával ő határozza meg a kormány irányvonalát, a „csillagosok” alig tudják átvinni az akaratukat a kabinetben.

Az idő előtti voksolás Berlusconi érdekeinek is megfelelne. A volt kormányfő rendre bírálja a kabinet munkáját, s figyelmeztetett arra, ha a kormány továbbra is ezen az úton halad, akkor teljesen elszigeteli az országot. Az abruzzói voksolás után azonban teljesen megváltozott a hangvétele. Mint fogalmazott, a voksolás megmutatta, hogy a Forza Italia számára természetes a jobboldali szövetség. Azt is hozzátette, az M5S „dilettánsait” minél hamarabb ki kell űzni a hatalomból.

Az is a kormány végét vetíti előre – vélik olasz lapok –, hogy már nincs olyan új téma, ami összekötné a kabinet két pártját. A Franciaország elleni támadásokon, illetve a „régi érából” megmaradt olasz hivatalvezetőkkel szembeni hangulatkeltésen kívül semmiben sem értenek egyet, s óriásiak közöttük az ideológiai különbségek, ezeket idővel aligha lehet áthidalni.

Salvini nem siet. Ha azonban a májusi parlamenti választás is megerősíti a jobboldal térnyerését, akkor már az előrehozott választás kiírása mellett dönthet. Joggal számíthat arra, hogy az M5S több tagja pártol majd át a Ligához. Ilyen a politika Olaszországban is...