Franciaország;sárgamellényesek;

2019-02-15 09:45:00

Che Guevara-kitűzősök, Maduro- és királypártiak: ők is a sárgamellényesek

Szélsőséges csoportok próbálják meg átvenni az irányítást a franciaországi sárgamellényesek mozgalma felett. Ezt jelzi a közösségi oldalon folytatott kommunikációjuk.

Újítani akarnak a franciaországi sárgamellényesek. A hétvégén ugyanis már nem csak szombaton, hanem vasárnap is tüntetni akarnak. Ismételten felvonulnak a párizsi Champs-Élysée-n, eddig 15 ezren jelezték, hogy érdeklődnek az esemény iránt.

Azért keres új utakat a mozgalom, mert a francia sajtó szerint egyértelműen válságba került. A francia közvélemény már nem áll annyira mögötte, mint korábban. Ezt jelzi, hogy a múlt szombati megmozduláson országosan csak 51 ezren vettek részt, ami az előző hetihez képest hétezres visszaesést jelent. A fővárosban négyezren tüntettek. Csak összehasonlításként: november 17-én összesen 300 ezren vonultak utcára.

A válság másik oka, hogy a mozgalom már messze nem annyira egységes. Ebben szerepe volt Luigi Di Maiónak, az olasz Öt Csillag Mozgalom (M5S) vezetőjének, aki nemrégiben találkozott a sárgamellényesek egyik vezetőjével, sokan azonban a mozgalmon belül sem nézik jó szemmel, hogy egy szárny az olasz populista párttal akar szövetkezni.

Valójában kikből áll a sárgamellényesek mozgalma? Erre kereste a választ a spanyolországi központú Alto Data Analytics nevű cég, amely a közösségi oldalakon való kommunikáció alapján készített hosszas elemzést erről. Azért is nagy kérdés ez, mert megmozdulásaikon meglehetősen vegyes képet mutatnak. Egyesek szovjet zászlót lengetnek, mások Che Guevara-kitűzővel mutatkoznak, akadnak, akik Nicolás Maduro elnök oldalán állnak a venezuelai válságban, míg megint mások szerint elengedhetetlen Franciaország kilépése az Európai Unióból. Ugyanakkor egyes tüntetésekről a szélsőjobboldal szlogenjei sem hiányoznak, többen úgy vélik: egyetlen menekültet sem szabad beengedni az ország területére. S hogy a kép még vegyesebb legyen: egy csoport visszaállítaná a királyságot Franciaországban.

Az Alto Data Analytics összesen 12 millió bejegyzést vett górcső alá, s az elemzés is megerősíti, mennyire heterogén a sárgamellényesek mozgalma. A dokumentumból kitűnik, hogy a csoportot a szélsőjobboldal próbálta meg a saját érdekei szerint irányítani. Ezt jelzi, hogy a semmiből kerültek elő az ENSZ menekültügyi megállapodását bíráló posztok. Emmanuel Macron ugyanakkor vajmi kevés befolyást gyakorol rájuk, a francia elnök bejelentett intézkedéseivel – köztük a minimálbér emelésével -, valamint országos konzultációjával sem lopta be magát a tüntetők szívébe. Erre nem is igazán lehet módja, mert a sárgamellényesek szélsőséges hírcsatornákból, honlapokról tájékozódnak. S alighanem az sem véletlen, hogy a Russia Today orosz állami propagandagépezet is egyértelműen őket támogatja, Macron elnökkel szemben.

Bár a sárgamellényesek azt hirdették, távol tartják magukat a politikai pártoktól, az elemzésből kiderül, Marine Le Pen szélsőjobboldali nemzeti gyűlése (RN) beférkőzött soraikba. E párton kívül az euroszkeptikus Debout la France és a baloldali radikális La France Insoumise is befolyásolja a mozgalom egyes tagjait. Az elemzés készítői szerint ideológiáját tekintve a sárgamellényesek mozgalma a szélsőbalhoz áll legközelebb, amit a fent említett szimbólumok használata is megerősít.

Az elemzés rámutat, hogy a Twitteren található, hozzájuk köthető bejegyzéseknek csak egy töredéke, 0,05 százaléka származik hús-vér emberektől. A túlnyomó többség automata bejegyzés, akad olyan felhasználó, aki naponta 700 hírt közöl. Illetve akadt olyan hír, amit egyetlen hónap alatt 26 ezer alkalommal twitteltek. Ez egyértelműen a szélsőjobb, illetve az orosz propagandagépezet módszerére emlékeztet. Az elemzés szerint 520 felhasználói profilt csak azért hoztak létre, hogy a sárgamellényeseket népszerűsítsék. Az is sokatmondó, hogy a sárgamellényesek lelkes twittelői igen népszerűek Le Pen pártjának hívei között. A bejegyzések 14 százaléka Franciaországon kívüli, s igen gyakran osztják meg a Russia Today híreit, ami szintén szélsőjobboldali befolyásra utal. Több profilt időközben betiltott a Twitter.