betegek;gyógyszerész;gyógyszerkísérlet;Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete;

2019-02-20 13:32:11

Kevesebb klinikai vizsgálat - a betegek is veszítenek

A gyógyszerpróbák évente mintegy húszezer betegnek kínálnak esélyt a gyógyulásra, olyan betegségekben is, amelyekben még nincs forgalomban hatékony készítmény.

Az elmúlt négy évben azonban ötödével csökkent az új klinikai vizsgálatok száma Magyarországon – hangzott el szerdán az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének szerdai háttérbeszélgetésen. Ezzel nem csak a betegek veszítenek, de a gazdaság is milliárdos bevételt veszít.

A klinikai vizsgálatokban a betegek részvétele önkéntes. A gyógyszerpróbákkal kapcsolatos vizitek, orvosi kezelések és az ahhoz szükséges készítmények a pácienseknek térítésmentesek, ezek költségeit a vizsgálatot végző cégek finanszírozzák. Ez az összeg 100 milliárdos értéket jelent a hazai nemzetgazdaságnak.

Az elmúlt években számottevően visszaesett az új magyarországi kutatások száma, ezért az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) széleskörű kormányzati együttműködést és hatékony lépéseket sürget a tendencia megfordításáért. Az AIPM korábban többször felhívta a figyelmet a klinikai vizsgálatok csökkenésének veszélyére, amit sajnos a legfrissebb hivatalos adatok alá is támasztanak. Az elmúlt négy évben 18 százalékkal csökkentek az új klinikai vizsgálatok engedélyezésére benyújtott kérelmek, de a jóváhagyott vizsgálatok száma is visszaesett: míg 2015-ben 337 vizsgálat, tavaly már csak 290 vizsgálat kapott zöld utat. 

- Azt még nem tudni, hogy a klinikai vizsgálatok „elvesztésével” arányosan szűkül-e a bevonható betegek száma – mondta a Népszavának az AIPM igazgatója, Holchacker Péter. Ezt a hatást még csak most elemzik.

Az AIPM és tagvállalatai eddig is nagy számban hoztak Magyarországra klinikai vizsgálatokat, és továbbra is elkötelezettek, hogy hazánk a gyógyszeripari kutatások egyik központja legyen; a sikerhez azonban az is szükséges, hogy ennek az összetett kérdésnek egyértelmű és megfelelő felhatalmazással bíró kormányzati felelőse legyen, akinek az irányításával a szükséges lépések gördülékenyen megvalósíthatók.

A tét ugyanis nem kicsi, hiszen eredményes együttműködéssel és kormányzati támogatással a klinikai kutatások száma akár jelentős mértékben növelhető lenne, ami a nemzetgazdaságnak évi 20-30 milliárd forint többletbevételt is jelentene. Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete ezt elősegítendő újabb javaslattal élt: amennyiben a klinikai vizsgálatok költségeit kutatás-fejlesztési ráfordításként lehetne elszámolni és a gyógyszeripari különadókból levonni, jelentősen megerősödne hazánk versenyképessége.