Európai Unió;korrupció;petíció;

2019-02-22 15:52:37

Ha ezt bevezetnék, Mészáros Lőrinc nem kapna sok uniós pénzt

Novemberig egymillió európai polgár aláírására számítanak az “Állítsuk meg az EU-pénzek elcsalását!” nevű európai polgári kezdeményezés elindítói. A petíciót hét tagállam — köztük Magyarország — állampolgárai indítványozták.

A cél az, hogy az EU úgy módosítsa az európai támogatási alapok szabályait, hogy a korrupció lehetetlenné váljon. Ha sikerül összegyűjteni az aláírásokat, a javaslat az Európai Bizottság elé kerül.

Keresztény Zoltán, a kezdeményezés magyar képviselője egy brüsszeli rendezvényen kifejtette: szeretnék, ha az uniós pénzre pályázó projekteket előzetesen megvizsgálnák minden tagállamban, de különösen azokban, amelyek nem csatlakoznak a várhatóan 2020 végén felálló Európai Főügyészi Hivatalhoz. Magyarország ezek közé tartozik.

- Nem szabad kollektívan büntetni az állampolgárokat azzal, hogy elvonják tőlük a támogatást vagy elherdálják az adóforintjaikat. És emiatt még az EU ellen is fordulnak, az illiberálisok legnagyobb örömére. A javasolt jogszabályi változtatás az auditok bevezetéséről a korrupció előzetes kiszűrését szolgálná — mondta a Népszavának. Az elképzelés szerint az uniós intézmények korai ellenőrzésekkel feltárnák, hogy fennáll-e összeférhetetlenség, a projekt indokolt-e, a pályázati kiírás feltűnően testre szabott-e vagy a pályázó egyfolytában gyanúsan sok uniós forrást nyert-e. Fontos része a kezdeményezésnek, hogy a vizsgálat eredményét nyilvánosságra hoznák.

  

A petíciót már alá lehet írni!

Tavasztól indul a magyarországi kampány, egyelőre a Jobbik és LMP gyűjti majd az aláírásokat, de a többi párt segítségét is várják.

A kezdeményezésnek az Európai Parlament meghatározó frakcióiból is vannak támogatói, a Transparency International nemzetközi szervezet pedig európai hálózatát mozgósítja az aláírásgyűjtésért. Carl Dolan európai irodavezető szervezetük két olyan kezdeményezéséről számolt be, amely a csalások megfékezését segítené. Az Európai Bizottság 11 tagországban már kísérleti jelleggel próbálja ki a módszert, amely civilek és civil szervezetek bevonásával végez független vizsgálatokat az uniós projektek háza táján. A TI másik javaslata, hogy azokban az országokban, amelyek nem csatlakoznak az európai főügyészséghez, támasszák az uniós támogatás egyik feltételéül a politikusok és közszereplők vagyonnyilatkozatának a nyilvánosságra hozatalát. Ha eleve nyilvánosak, akkor tegyék lehetővé, hogy azokat az EU Csalás Elleni Hivatala (OLAF) ellenőrizhesse.