Terjednek a biológiai úton lebomló műanyagokból készült termékek, de mivel az egyszer használatos műanyag termékek alternatívájaként jelennek meg, ráadásul megfelelő hulladékkezelésük, azaz ipari komposztálásuk sem megoldott, nem jelentenek valós környezetbarát megoldást a műanyagszennyezés problémájára – írta a Felelős Gasztrohős Alapítvány közleményében.
A lebomló műanyagokat régóta környezetbarát alternatívaként tartják számon, holott ezeket legtöbbször egyszer használatos termékek formájában forgalmazzák (eldobható poharak, szívószálak, zacskók). Mint a környezetvédelmi szervezetek közös állásfoglalásában szerepel, gond az is, hogy jelenleg Magyarországon a komposztálható műanyagok hulladékainak megfelelő kezelésére nincs lehetőség, ezek a hulladékok így hulladéklerakókban és -égetőkben kötnek ki.
Valóban zöldre váltást a betétdíjas, visszaváltható rendszerek jelentenek, mert így kevesebb hulladék képződik. A környezetvédelmi szervezetek szerint probléma az is, hogy a bioműanyagok küllemükben nagyon hasonlóak a simákhoz, így
A műanyagszennyezés fő okozója az, hogy túl sok olyan terméket gyártunk és használunk, amelyek rendkívül rövid idő alatt válnak – sok esetben kezelhetetlen – hulladékká – hangsúlyozta.
A közös állásfoglalást megalkotó környezetvédelmi szervezetek szerint a legfontosabb lépés az egyszer használatos csomagolóanyagok és termékek csökkentése, valamint többször használatos alternatívák – rendezvényeken betétdíjas poharak, visszaváltható dobozok – használata. Nem lehet azonban ezeket mindig kikerülni, ezért megfelelő infrastruktúrát kell kialakítani a komposztálható műanyagok szelektív gyűjtésére és ipari komposztálására, hogy azok valóban környezetkímélő alternatívát jelenthessenek a fosszilis energiahordozókból előállított műanyagokkal szemben. Fontos az is, hogy a biológiailag lebomló műanyagok ne keveredjenek más műanyagokkal, ugyanis rontják a műanyag újrafeldolgozás minőségét, amely többletmunkát és költséget jelent a hulladékgazdálkodók számára.