munkaerőpiac;építőipar;

2019-02-23 09:00:00

Szakember kerestetik

Bár a szektor egyelőre robbanásszerű növekedést produkál, a kapacitáshiány és a források apadása fékezheti bővülését.

Nyugat-magyarországi ismerősöm fél évet várt, amíg a határ menti faluban lévő házának garázsa előtt lekövezte egy amúgy baráti kőműves a 6 négyzetméteres beállót. A sürgető érdeklődésre a válasz általában az volt, hogy menne, de Burgenlandban van munkájuk és hát ugye megérti, a többszörösét fizetik a megrendelők az itthoni árnak. Aztán már egyedül érkezett, mert mind a három alkalmazottja elszegődött Ausztriába. A kertben álló raktárnak is használt kis faház felújítására pedig majd’ egy évet kellett várnia, mert ács még annyira sem akadt, mint kőműves, vagy burkoló.

Persze az se reménykedjen, aki a háza tetejét akarja felújítani. Ha valaki idén nyáron szeretne tetőfelújításba fogni, kénytelen szembe nézni azzal, hogy jó esetben is csak az őszi esők, vagy már a havazás időszakában számíthat kvalifikált mesterre. Éppen emiatt egyre gyakrabban fordul elő, hogy a szakember ugyan elvállalja a munkát, a helyszínre is kimegy felmérni, de árajánlatot már nem ad. Időközben ugyanis a bérek és az építőanyagok ára is jelentősen emelkedhet. Előfordulhat, hogy a 4 ezer forintos négyzetméterár, mire a mester végre befejezi a munkát, már 6 ezer forint.     

Összességében jó évet zárt tavaly a lakásépítési szektor, hiszen 17 681 új lakás épült, 23 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A kiadott építési engedélyek és egyszerű bejelentések alapján építendő lakások száma meghaladják a 36 ezret, ami 3,4 százalékkal kevesebb, mint 2017-ben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.

Az új lakások majd’ felét Budapesten és Pest megyében vették használatba: 53 százalék családi házban, 38 százalék többlakásos épületben, 5 százalék pedig lakóparkban készült el. A Modern falu program keretében bejelentett falusi családi otthonteremtési kedvezmény (csok) a hazai ingatlanpiaci tranzakciók 15-18 százalékát érintheti, és elsősorban a nagyvárosoktól távolabb eső településeken jelenthet segítséget az otthont keresőknek, a főváros környéki ingatlanpiacon nem fog jelentős változást okozni a Duna House elemzése szerint.

Az építőipari termelés az előrejelzések szerint 2019-ben is még 9- 12 százalékkal növekedhet. „Jövőre viszont csökken a szektor teljesítménye. Ennek oka egyebek mellett a korábbi támogató jellegű kormányzati döntések, az 5 százalékos újlakás áfa 2019. december 31-i kifutása, valamint az uniós pénzügyi ciklus vége -  ismertette az Euroconstruct és a GKI Gazdaságkutató Zrt. egybevágó megállapítását Petz Raymund, a GKI ügyvezető igazgatója a BMI Magyarország által szervezett tanácskozáson.

Az építőipari bővülés legfontosabb korlátjának a GKI által megkérdezett iparági szereplők 61 százaléka a munkaerőhiányt, 36 százaléka pedig a válság utáni konjunktúraidőszakra jellemző kapacitáshiányt tartja.

Kongatni kell a vészharangot – figyelmeztetett Szalai Levente, az Épületszigetelők, Tetőfedők, Bádogosok és Ácsok Magyarországi Szövetségének (ÉMSZ) ügyvezető igazgatója - országos szinten 23 tetőfedő diák végzett nappali képzésben 2018-ban. Épületszigetelő szakmunkás viszont egy sem.