beléptetés;ORFK;Sándor-palota;Sándor Pál;

2019-02-25 14:14:15

Nem árulja el a rendőrség, miért keményítettek be a Sándor-palotában

Pintér Sándor hagyhatta jóvá a képviselőket egyértelműen korlátozó szigorítást. Hogy miért, az nem megbeszélés témája - véli az ORFK.

Korlátozzák a képviselők mozgását a Sándor-palotában – írta meg elsőként a Népszava. Balogh János országos rendőrfőkapitány döntött a beléptetési szabályzat szigorításáról, amelynek értelmében ezentúl az Áder hivatalába hívatlanul, de munkájuk miatt érkező képviselőket egy külön szobába kísérik a Sándor-palota főigazgatójának, és látogatásuk idejére elveszik tőlük a mobilt is. Utóbbi korlátozás ugyanakkor nem vonatkozik a miniszterekre, és több állami intézmény vezetőire sem, náluk zsebben maradhat a telefon.

A magyarázat nélkül hagyott óvintézkedést könnyű összefüggésbe hozni a tévészékház-botránnyal, vagy azzal, hogy a parlamentben ellenzéki képviselők élő Facebook-közvetítésben kérték számon a zavartan somolygó Orbán Viktort. 

Levélben fordultunk az Országos Rendőr-főkapitánysághoz, hogy megtudjuk:  

Érvek, bővebb magyarázat helyett a sajtószolgálatuk ezt a választ küldte:

Az ORFK tehát ennyivel letudja, miért állít be kockázati tényezőnek megválasztott országgyűlési képviselőket – akiket nem mellesleg egész nyugodtan lehet lökdösni, taszigálni akár rendőrök orra előtt is.

Pintér is tudott róla

Azt sem árulták el, kihez köthető végső soron az utasítás, de itt már könnyebb eligazodni. „A helyzet egyszerű: a rendőrség parancsalapú erőszakszervezet, a felülről jövő parancsot az alárendeltnek köteles teljesítenie” - mondta lapunknak Ónodi Ernő ügyvéd. A rendőrből lett jogi-, biztonsági szakértő szerint az országos rendőrfőkapitánynak ugyan van döntési jogköre, de mindenképpen egyeztetnie kellett a szigorításról felettesével, Pintér Sándor belügyminiszterrel – akkor is ha Balogh Jánostól származott az ötlet, akkor is, ha ő is csak végrehajtotta és hajtatta a magasabb szintről érkező parancsot.

Ónodi szerint szakmai érvekkel nem indokolható az sem, hogy a minisztereknél vagy a nagy állami intézmények vezetőinél maradhat a telefon, a módosítás inkább csak az ellenzéki politikusok megregulázását szolgálja. A mobil vagy az annak látszó tárgyak ugyanis bárkinél kockázatot jelenthetnek; a hírszerzők már ma is használnak olyan, okostelefonnak álcázott készülékeket, amivel a védett épület teljes elektromos és biztonsági hálózatát le lehet tapogatni. Ha már biztonsági óvintézkedés, az vonatkozzon mindenkire - véli a szakértő.