Ki fog szavazni az LMP-re az EP-választáson?
Van ötszázezer olyan ember Magyarországon, aki zöldnek vallja magát. Rajtuk kívül több mint másfél millió honfitársunknak fontosak azok a kérdések, amelyekről más nem, csak mi beszélünk. Például arról, hogy az éghajlatváltozás ránk rúgta az ajtót.
A pártja különutasként kezdte 2010-ben, tavaly áprilisban viszont már ott tartottak, hogy például ön is tárgyalt Gyurcsány Ferenccel. Az önkormányzati választás után az egyetlen innovációt a Jobbikkal való összekapaszkodásban látták, most pedig megint stratégiát váltanak és nyitnak a baloldal felé is. Nehéz követni.
Egy jó stratégia mindig felülvizsgálásra szorul. Az uniós választás előtt több párt bejelentette, hogy egyedül indul, így a közös lista lekerült a napirendről. Az önkormányzati voksolás más helyzet, ahány hely, annyi helyzet, ezért adtunk a helyben élőknek felhatalmazást, hogy bárkivel tárgyalhatnak. Természetesen a kormánypárttal és a vele kollaboráló Mi Hazánk Mozgalom kivételével. A 2022-es cél pedig az, hogy építsünk egy erős zöldpártot és az ellenzék más szereplőivel egy technikai szövetséget. Nyitottak leszünk a koordinációra.
Most vették észre, hogy ez a stratégia működhet egyedül a Fidesz ellen?
2010-ben senki sem gondolta volna, hogy ilyen autoriter rendszert alakítanak ki. Amikor a jogállam olyan szinten leépül, mint Magyarországon, akkor meg kell teremteni azt az egységet témaválasztásban és alternatívákban is, amely az elmúlt évtizedekben nem sikerült.
Nem kellemetlen a pártra nézve az, hogy a társelnököt könnyedén legyőzi egy „sima” LMP-s politikus?
A megfelelő embert kell a megfelelő helyre tenni. Az uniós választáson markáns zöld programunk lesz, ehhez pedig olyan zöld arc kell, mint amilyen én is vagyok. De abban bízom, hogy Demeter Márta is ott lesz az EP-ben. A mi hangunk kiegészíti egymást. Két mandátumra számítunk.
Nem túl optimista ez egy ötszázalékos pártnál?
A közvélemény-kutatások valóban öt százalékra mérik az LMP-t jelenleg, de mi hajrápárt vagyunk.
És mi van, ha egy mandátumuk sem lesz? Lemond a pártvezetés?
Nem lesz ilyen forgatókönyv.
Ön LMP-alapító, azonban egyszer kilépett a pártból, majd nemrég visszatért. Mi változott?
Komoly dilemma volt, hogy egyáltalán pártot alapítsunk-e. Az első parlamenti ciklus után újra kétségeim támadtak, a kétharmaddal szemben nem a parlamentet tartottam a leghatékonyabb terepnek. Úgy gondolom, hogy az Európai Parlament olyan demokratikus intézmény, ahol hatékonyan lehet korlátozni Orbán Viktor túlhatalmát, és ahol dolgozni lehet a fenntarthatóságért.
Hogyan tudná korlátozni a kormányfőt? Hiszen még saját EP-s pártcsaládja is képtelen erre.
Ez a legnagyobb probléma az EU-val. Az ellenzék folyamatosan az uniótól várja a felmentő seregeket, miközben kritikával sem illetik a működését. Az EP-n keresztül javítani kell az unió működését, és elérni, hogy az embereket valóban foglalkoztató ügyeket oldják meg a bürokratikus működés helyett.
Azaz?
Átstrukturálnánk a források kiosztásának rendszerét. Ott, ahol felmerülnek jogállami problémák, közvetlenül a bizottságon keresztül lehessen igényelni támogatást, ne pedig a maffiakormányok döntsék el ki juthat forrásokhoz. De a klímaváltozás elleni fellépést is hatékonyabbá tehetnék.
Ki volt jobb uniós képviselő, az LMP-s Meszerics Tamás, vagy a párbeszédes Jávor Benedek?
Nehéz kérdés, hiszen kiváló kapcsolatom van mindkettőjükkel. Tamás külügyi vonalon dolgozott, ennek nem volt túl nagy visszahatása a magyarországi ügyekre. Benedek a munkát direkt úgy választotta ki az elején, hogy a témái rezonáljanak a hazai történésekre.
Jávor vitte az unióba mondjuk Paks 2 ügyét, ez pedig az önök fő témája volt.
Mi is vittük.
Csak Jávor látszódott is.
Ezt kell örökre elfelejteni a magyar pártpolitikában. Ha két különböző szervezetből foglalkozik két politikus ugyanazzal az üggyel, akkor nem versenytársak, hanem kollégák.
Az LMP által támogatott Puzsér Róbert újra nekiment Závecz Tibor közvélemény-kutatónak, amit sokan bírálnak.
Az ember a szövetségeivel először személyesen beszél, én is ezt teszem kedden Róberttel. Amikor két százalékot mutattak az LMP-nek, akkor nem a közvélemény-kutatókra haragudtam, hanem magamra, hogy miért nem dolgozom eleget. Vannak független társadalmi intézmények, így működik jól egy demokrácia. Nem a tükröt kell hibáztatni, hogyha ha az embernek rossz a frizurája, hanem elmenni fodrászhoz.