MTA;

- MTA: nem kérnek a Palkovics-tervből

Nem adja fel sem kutatóhálózatát, sem vagyonát a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) – egyebek mellett erről szól az Akadémia elnökségének kedd esti határozata.

A vezetőség azután ülésezett, hogy Lovász László MTA-elnök az elmúlt hetekben több alkalommal tárgyalt Palkovics László miniszterrel, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) vezetőjével. A kormány tervei között szerepel az akadémiai kutatóhálózat szétbontása, ahogy felmerült az is, hogy az MTA helyett egy alapítvány működtesse a kutatóhelyeket. Ebben az esetben az Akadémiának önként át kellene adnia ingatlanjait, tehát vagyonának jelentős részét a homályos irányítású alapítványnak. 

A keddi ülésen az Elnökség úgy határozott, az alapítványi struktúrát nem lehet elfogadni.

Éppen ezért tárgyalási alapként az MTA által korábban kidolgozott, „Javaslat a Kormány és az MTA megállapodására az akadémiai kutatóintézet-hálózat irányítási struktúrájának átalakítására” című munkaanyagot tekintik, amelyre írásos, szakmai, jogi és gazdasági indoklással ellátott választ várnak a minisztertől, az ITM ugyanis ilyet még nem bocsátott az akadémikusok rendelkezésére.

A kutatóintézet-hálózat tudományos függetlenségének és szakmai minőségének további biztosítása érdekében az alábbi szempontokat hangsúlyozzák: a kutatóhálózatot egyben kell tartani, az MTA irányítása alatt; az irányító testületben a tudomány képviselőinek kell többségben lenniük; a szakmai minőség további biztosítása érdekében meghatározott időközönként történjen nemzetközi szakértők bevonásával végzett átvilágítás.

Szóba került az is, hogy az akadémiai kutatóintézeteknek ­– az ITM elképzelése szerint – kutatási pályázatokon keresztül kellene pénzt szerezniük az alapműködésre (például a rezsiszámlák fizetésére) is, az elnökség ezzel kapcsolatban nem változtatta meg korábbi határozatait. Vagyis az intézetek csak akkor nyújthatják be támogatási igényüket az ITM-nek és a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatalnak, ha Palkovics miniszter garantálja, hogy az intézetek a törvény szerinti 2019. évi központi költségvetési támogatást megkapják. 

Kedden délelőtt az Országgyűlés ellenzéki vezetésű költségvetési bizottsága is ülésezett, ahol Palkovics Lászlót is szerették volna meghallgatni az MTA finanszírozása körül kialakult helyzetről. A miniszter nem ment el, valószínűleg megsejtette: a bizottság fideszes többsége leszavazta ezt a napirendi pontot. Pedig kényes kérdésekre is válaszolnia kellett volna: nemrég négy egykori igazságügyi miniszter, Bárándy Péter, Draskovics Tibor, Forgács Imre és Vastagh Pál is arra hívta fel a figyelmet, Palkovics törvénysértést követ el azzal, hogy visszatartja az MTA kutatóintézeteinek és kutatóhelyeinek támogatását. Az pedig, hogy a támogatásokat más célokra fordítaná, a költségvetési csalás gyanúját is felveti.

Az Akadémiai Dolgozók Fórumának (ADF) tagja, Szűcs Zoltán Gábor szerint

fontos és bátor döntést hozott kedden az MTA elnöksége, ami reményt ad a kutatóknak.

A Fővárosi Polgármesteri Hivatal hálózata hasonlóan blokkolja a meleg, leszbikus vagy biszexuális témával foglalkozó portálokat, mint a meztelenséget vagy szexet tartalmazó webhelyeket.