Nikola Gruevszki;

- Továbbra is ködösít a rendőrség Gruevszki körül

Lezárták a nyomozást az ex-macedón miniszterelnök ügyében. A hatóságok még mindig nem árulják el, hogyan érkezett az országba.

Bűncselekmény megállapítása nélkül zárta le a rendőrség a korrupcióért elítélt, majd hazájából tisztázatlan körülmények, de vélhetően magyar diplomaták segítségével Magyarországra szökött ex-macedón miniszterelnök, Nikola Gruevszki ügyében indított nyomozást – írta meg a 444.hu.

A hatóság úgy látta: azért nem történt bűncselekmény a Gruevszki-ügyben, mert a volt macedón miniszterelnök legális útiokmányokkal lépte át a schengeni övezet határának számító magyar-szerb határt.

Csakhogy a Hadházy Ákosnak megküldött nyomozást lezáró határozatban a rendőrség nem árulta el, hogy Gruevszki milyen eljárás alapján, pontosan milyen okmányokkal érkezett Magyarországra. Lapunk megkereste a külügyi tárcát, ám a minisztérium továbbra sem közölte, hogy miként érkezett Magyarországra az Orbán Viktor kormányfő politikai szövetségesének számító, oroszbarát politikus.

Mint arról többször írtunk, a kormány és az érintett hatóságok kezdettől fogva makacsul titkolóznak Gruevszki érkezéséről. Így ma sem tudni azt: 

  • Milyen okmányai vannak a volt macedón miniszterelnöknek?

  • Ki engedélyezte neki, hogy ne a röszkei tranzitzónában várja ki menedékkérelme elbírálását, mint más, valódi menekültnek?

  • Mi alapján léphette át a határt és indíthatta már Budapestről a menedékkérelmét?

  • Mivel magyarázható, hogy az átlagos menedékjogi eljáráshoz képest rekordgyorsasággal fogadták el kérelmét a magyar hatóságok?

Azt is a balkán és német közszolgálati sajtó derítette ki, hogy a börtönbüntetése elől Macedóniából Albániába átszökött Gruevszkit a magyar diplomaták utaztatták Budapestre. Ennek ellenére a Készenléti Rendőrség illegális migráció elleni osztálya szerint Gruevszki esetében azért nem valósult meg a „jogellenes bevándorlás elősegítése” – ami egy ideje bűncselekmény – mert szerintük „külső szervezői tevékenység nem előzte meg” Gruevszki menekültügyi eljárását.

A Gruevszki-ügyben a kormány azt állította: a volt miniszterelnök biztonsága miatt volt szükség a speciális eljárásra. Szerintük a macedón „Stop, Soros!”-kampányt már Orbán előtt bevető Gruevszkit a Soros György befolyása alatt álló baloldali macedón kormány üldözi.

Az illiberális, populista Gruevszkit a macedón bíróság azért ítélte 2,5 évre, mert a miniszterelnök közpénzből vásároltatott magának egy 200 millió forintot érő luxusautót.

Közel egy évvel kinevezése után Orbán Viktor kabinetje elé tárja a humántárcát vezető miniszter a maga egészségügyi programját. 1500 milliárdot forgatna az egészségügybe.