A NER felfalja gyermekeit: befolyásos oligarchából szép lassan szolid magánemberré alakul át Nyerges Zsolt, aki sorra „szabadul meg” a Simicska Lajoshoz kötődő időkben szerzett vagyonától.
Előbb a Közgépet adta el, majd a Simicskától átvett médiabirodalomról mondott le a kormánypárti Közép-Európai Sajtó és Média Alapítvány javára, most pénteken pedig bejelentette, hogy ötmilliárd forintnyi sportvagyont ad át adományként Szolnok városának. Ez a „portfólió” tartalmazza többek között a tiszaligeti uszodát, stadiont és egyéb létesítményeket, később pedig a kosár-, a vízilabda-, és futballklub átadása is megtörténik.
A Tisza-parti városban – mint többekkel beszélgetve kiderült - erősen megkérdőjelezik, hogy Nyerges Zsolt „önként és dalolva” mondott volna le elsősorban az általa valóban szenvedéllyel szeretett Szolnoki Olaj KK, a Szolnoki Dózsa és az inkább muszájból vállalt Szolnoki MÁV FC-ről, illetve első lépésben az ezek otthonául szolgáló létesítményekről.
"Eljött az idő, „kívülről” elfogyott a pénz, most már az aktuális erőviszonyoknak megfelelően egymástól kell elvenni a korábban felhalmozott vagyont" – mondta egy, a helyi politikai és gazdasági viszonyokat jól ismerő forrásunk. Szavai szerint Nyerges Zsolt és a város polgármestere, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöki posztját is betöltő fideszes Szalay Ferenc között évek óta meglehetősen kimért a viszony, s akkor még finom a megfogalmazás. Ám amíg Nyerges és Simicska erős volt, a városvezető háttérbe szorult: most azonban, a „döglött oroszlán hátára mászva” immár nála pattog a labda.
A szolnoki Tiszaligetbe az utóbbi években csak úgy dőlt a pénz, szállodák, futópályák, sportlétesítmények épültek, ez a terület mára egyfajta bokréta lett Szolnok kalapján. Most ennek a vagyonnak egy jelentős része a szolnoki önkormányzathoz kerül, miután Nyerges Zsolt a városnak adományozta. A helyi szolnok.hu hírportál ennek jegyében pénteken tisztelgő interjút készített a távozó alapítóval, aki úgy fogalmazott: az elmúlt évben jelentősen lecsökkentette üzleti aktivitását, ezért nyilvánvalóan a sportban vállalt szerepének is meg kell változnia. Szavai szerint őt szülei klasszikus humanista módon, nyitott szellemben nevelték, s eszerint az embernek társadalmi felelőssége, hogy visszaadjon a közösségnek, amelynek tagja.
Hozzátette: a kezdetektől vallotta, hogy egyetlen beruházásuk sem öncélú, minden létesítményt a sportszerető polgároknak és a jövő generációjának, a gyermekeknek építettek, s evidens volt számára, hogy amit létrehoztak, hosszú távon a városnál lesz a legjobb kezekben.
"A klubok mindig is szerves részét képezték Szolnok életének, sikereikkel feltették a várost a nemzetközi sporttérképre, és messzire vitték a jó hírét. Ezért egy olyan döntést hoztam, ami a mai világban nem szokás: a következő hónapokban a helyi vízilabdához, kosárlabdához és futballhoz kapcsolódó milliárdos sportvagyont adományként átadom Szolnok városának. Az erről szóló szándéknyilatkozatot már aláírtam" – nyilatkozta.
Közölte: külön köszönettel tartozik Orbán Viktor miniszterelnöknek, aki mindenben mellettük állt, és két létesítmény átadóját is megtisztelte jelenlétével.
Megkérdeztük a szolnoki polgármesteri hivatalt, milyen költségterhet terhet ró a sportvagyon és a klubok átruházása a városra, évente mennyibe kerül azok fenntartása, és milyen forrásból fedezik majd ezeket a költségeket – lapzártánkig azonban nem kaptunk hivatalos választ.
Más forrásból úgy tudjuk, az uszoda és a stadion éves működési költsége közel 200 millió forint, s ennek nagy részét a szolnoki önkormányzat a taopénzekből fedezné. Kapóra jön, hogy nemrégiben a kormány megváltoztatta a taotörvényt, s már nem csak beruházásra, hanem létesítmény-fenntartásra is lehet költeni a pántlikázott adófelajánlásokból. Nyergesék egyébként eleve úgy terveztették meg az épületeket, hogy azok európai szinten is egyedülállóan költséghatékonyak: napelemekkel, s a helyi termálvízből nyert energiával fűtenek, világítanak.