Európai Unió;Orbán Viktor;EPP;

2019-03-03 08:11:28

Orbán elismerte: ő is hibás

„A politikai kapcsolatokban való szakítás a migráció miatt történt. Mi ragaszkodunk a nemzetek önrendelkezéséhez. A németek más filozófiát képviselnek” – mondta a miniszterelnök.

Orbán Viktor miniszterelnök a tőle megszokott kliséket hangoztatta abban a Welt am Sonntagnak adott interjúban, amelyből rövid kivonatot már szombat este is közöltek. A magyar kormányfő szerint a menekültválság még nem ért véget. Az interjúból kiderül, nem örülne annak, ha kizárnák a Fideszt az Európai Néppártból (EPP).

A Ronin Alexander és Boris Kálnoky által készített interjúban kifejtette, az EPP-ben a Fidesz kizárására vonatkozó kezdeményezések – ahogy fogalmazott – „valójában a baloldalról érkeznek, hogy gyengítsék az Európai Néppártot. Ha mi már nem létezünk, megtámadják az olaszokat, aztán az osztrákok kerülnek sorra. Ezt nevezik szalámitaktikának” – fejtette ki a magyar miniszterelnök, aki kifejezetten jól ismeri ez utóbbi stratégiát, hiszen alkalmazása sosem állt tőle távol.

A Welt am Sonntag emlékeztet arra, hogy az EPP-ben a magyar kormánypárt plakátkampánya miatt kerülhet sor szakításra, amelynek egyik célpontja Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke, aki 2013-ban épp az EPP listavezetője volt. A kampány bírálói szerint az egész akció az antiszemita sztereotípiákra emlékeztetnek. Több kereszténydemokrata párt követeli a Fidesz kizárását az Európai Néppártból, s ezt a pártcsalád mostani listavezetője, a német Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa, Manfred Weber sem zárta ki.

A magyar kormányfő naivitással vádolta ellenfeleit.

Arra a kérdésre, a vele szemben kritikus kereszténydemokratákat tartja-e hasznos idiótáknak, a magyar kormányfő nem kertelt:

Ugyanakkor Orbán hozzátette, a német kereszténydemokrata CDU-val jó párbeszédet folytatnak. A lap utalt arra, hogy két bizalmasa, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter és Balog Zoltán miniszteri biztos Berlinbe utazott, s a Konrad Adenauer Házban Annegret Kramp-Karrenbauerrel, a CDU elnökével tárgyaltak. Orbán szerint a látogatás során az a döntés született, hogy folytatódjék a párbeszéd. Hozzátette, márciusban személyesen is találkozik a kereszténydemokraták elnökével.

Manfred Webernek arra a követelésére, mely szerint kérjen bocsánatot Junckertől a plakátkampány miatt, a magyar miniszterelnök nem reagált. Kovács Zoltán nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár ugyanakkor azt közölte, a Juncker elleni kampány „a terveknek megfelelően” március 15-én véget ér. A harc azonban ezzel még nem zárul le. Maga Orbán a Welt am Sonntagnak elmondta, hogy más Brüsszel elleni plakátokat helyeznek majd el.

Így a holland szociáldemokrata Frans Timmermans tűnik majd fel Soros György mellett.

Orbán Viktor elismerte, vannak problémák a budapesti és a berlini kormány között, s azt is elmondta, hogy ez részben az ő hibája is. 1989-ig kiváló volt a viszony, egészen a menekültválságig.

Hozzátette, a menekültválság még nem ért véget.

A menekültválságban felmerült különbségeket nem tartja áthidalhatatlannak, kezelhető problémáról tett említést. Egy új európai grémium létrehozására tett javaslatot.

Az euróövezeti pénzügyminiszteri tanács mintájára szerinte belügyminiszteri tanácsot kell életre hívni, melyekhez a schengeni övezet tárcavezetői tartoznának, s a témát érintő kérdésekről is ők döntenének, „amint ezt szakemberek s nem mint a politikusok szokták tenni”.