A parlamenti elnök, aki törvénytelennek nyilvánította Nicolas Maduro hatalmát, és önmagát nyilvánította ideiglenes államfőnek, dacolva a vele szemben külföldre utazási tilalmat kimondó legfelső bírósági végzéssel, február 23-án titokban Kolumbiába utazott, majd több más latin-amerikai országban is járt, hogy támogatást kérjen a caracasi rezsim megdöntéséhez.
Guaidót a legtöbb nyugati kormány Venezuela legitim vezetőjeként ismeri el. Vasárnap a Twitteren közzétett nyilatkozatában közölte: hazatér, hogy hétfőn és kedden – a „húshagyó kedden” záruló karneváli időszak kicsúcsosodásának napjaiban – a tiltakozások élére álljon. A hazatérés pontos menetrendjét ő és munkatársai érthető módon titokban tartják.
„Ha a rezsim megkísérli az elrablásunkat, akkor az az utolsó tévedése lesz, amit elkövethet” - jelentette ki az ismeretlen helyen tartózkodó politikus. Őrizetbe vételének esetére – mint mondta – kidolgozták a további lépéseket.
Elemzők elképzelhetőnek tartják, hogy ha a Maduro-rezsim megfosztja Juan Guaidót a személyi szabadságától, akkor az tovább szíthatja az országon belüli ellenállást, és minden bizonnyal az eddiginél is keményebb amerikai szankciós intézkedéseket váltana ki. Erre John Bolton, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója is utalt egyik vasárnapi tévényilatkozatában.
Másrészt az őrizetbe vétel esetén az ellenzék élharcosa, aki képes nagyon különböző elképzelésű embereket egyesíteni Maduro ellen, eltűnne a nyilvánosság elől, és annak nyomán az ellenzék egyes csoportjai között széthúzás keletkezhetne.