Erdély;Strasbourg;nagybirtokok;

Marosi látkép

- Strasbourgban harcolnak erdőikért a Bánffy-örökösök

Tízezer hektár sorsa a tét, az erdélyi nemesi család a román hatóságokkal küzd a tulajdonjogokért.

Az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordultak a A Bánffy-örökösök, bízva benne, hogy a strasbourgi testület rendezi a román állammal fennálló vagyonvitájukat. Erről Bánffy Farkas, Bánffy Dániel unokája nyilatkozott az MTI-nek, azután, hogy a Maros megyei erdőik után több Fehér megyei birtokukat is visszaperelte a román állam.   

„Jelenleg a strasbourgi bíróságon vagyunk a Maros megyei tízezer hektár erdővel, és a nemzetközi eredmények alapján felújítjuk a Fehér megyei pereket is” - mondta Bánffy Farkas. 

Hozzátette: a fehér megyei perek egyértelműen bukaresti nyomásra indultak. Ezeket ugyanazokra az okokra hivatkozva újították fel, mint a Maros megyeit. „A perújítási beadványokban még a vesszőhibák is ugyanott vannak, tehát egyértelmű, hogy központosított támadás folyik ellenünk” - jelentette ki az örökös. Úgy vélte: Maros megyében politikai és gazdasági kérdés is volt, hogy a román állam nem engedte meg a közel tízezer hektáros erdő visszaszolgáltatását. És miután ott a román állam sikerrel járt a restitúció megakadályozásában, "bután nézne ki", ha a visszaszerzett más, apróbb birtokok megmaradnának a Bánffy-család tulajdonában - értelmezte a helyzetet Bánffy Farkas.     

„A családunk hozzá van szokva az ilyen támadásokhoz. Mi nem években, hanem évszázadokban gondolkozunk. A vagyon hol van, hol nincs, de előbb utóbb újra lesz” - tette hozzá.

A Bánffy-leszármazottak tavaly közleményben fejezték ki csalódottságukat amiatt, hogy nem kaphatják vissza a Maros megyében államosított erdőiket.

A nyilasok és a kommunisták szemében is szálka volt Báró Bánffy Dániel (1893-1955) erdélyi földbirtokos 1940-ben lett képviselő a magyar országgyűlésben, az Erdélyi Párt színeiben. 1940. december 30. és 1944. március 22. között földművelésügyi miniszter volt a Teleki-, a Bárdossy-, és végül a Kállay-kormányokban. A német biztonsági szervek 1944. októberében elfogták, mert bekapcsolódott a "kiugrási kísérlet" előkészületeibe, a fogságból decemberben sikerült megszöknie. A kommunisták 1951-ben kitelepítették rózsadombi házából, 1952-ben pedig a bukaresti népbíróság távollétében nyolcévi kényszermunkára és vagyonelkobzásra ítélte. Bánffy Dániel vagyonát ugyanakkor már1947-1948-ban államosították, így az 1952-es ítélet kimondásakor már nem volt vagyon, amit elkobozhatott volna tőle a román állam.

Elhunyt Klaus Kinkel volt német külügyminiszter, alkancellár, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) egykori elnöke - közölte kedden Christian Lindner, az FDP elnöke.