Emmanuel Macron;

Emmanuel Macron

- Macron: Nem lehetünk egy elpuhult Európa alvajárói

Az Angela Merkel vezette német kormány elsőként reagált Emmanuel Macron francia államfő hétfő éjszaka közzétett uniós víziójára. Berlin jelezte, támogatja az EU jövőjéről szóló széleskörű vitát, és fontosnak tartja, hogy az uniópárti erők még a májusi európai parlamenti választások előtt ismertessék elképzeléseiket.

Macron először Twitteren, majd a francia elnöki hivatal honlapján tette közzé az EU minden nyelvén, így magyarul is, az unió minden polgárához intézett, „Az európai újjászületésért” című javaslatát. Lépését azzal indokolja, hogy „ég a ház”, az EP-választások pedig sorsdöntőek lesznek a kontinens jövőjére nézve. „A II. világháború óta soha nem volt ennyire szükség Európára, mint most. Európa azóta sem volt akkora veszélyben, mint most” - állítja a francia elnök, aki az EU népeit összekötő történelemre és közös értékekre alapozva keresné a megoldást.

Macron nem csak azt sorolja, mit kellene tenni, hanem azt is, hogy mit nem. Leszögezi, hogy az a fajta hazugság, félretájékoztatás, manipuláció és felelőtlenség, ami a brit kilépéshez vezetett, az egész Európai Uniót romba döntheti. „A nacionalista elfordulás nem kínál megoldást; az csak egy program nélküli elutasítás. Ez a csapda egész Európát fenyegeti: azok, akik kihasználják az emberek haragját, hamis információkra támaszkodnak, mindent ígérnek, meg annak az ellenkezőjét is” - írja Macron. Hozzáteszi, hogy a másik csapda, amely ugyanúgy a közös jövőt veszélyezteti, az a „ status quo, azaz hogy minden marad a régiben.”

A francia elnök szerint a "nacionalisták tévednek, amikor azt állítják, hogy identitásunkat védik az Európából való kivonulással ; merthogy bennünket az európai civilizáció köt össze, szabadít fel, és véd meg. De azok is tévednek, akik semmit sem akarnak változtatni, mert tagadják, hogy népeinket félelmek, a demokráciáinkat aláásó kételyek hatják át.” Úgy látja, ez az újjászületés pillanata, az átalakuló világban most kell közösen kitalálnunk ‑ politikailag és kulturális szempontból - civilizációnk új formáit. Ő maga három pillér, a szabadság, védelem és haladás köré építkezve erősítené az ember szabadságán, a vélemények, az alkotás sokféleségén nyugvó európai modellt, azt az Európai Uniót, amely „egyszerre védi meg értékeit és határait”. Macron szerint nem hagyható, hogy "a megoldást nem kínáló nacionalisták kihasználják a népek haragját". "Nem lehetünk egy elpuhult Európa alvajárói” - tette hozzá.

Javaslatok az újjászületéshez- A Demokráciavédelmi Európai Ügynökség létrehozása  - Meg kell tiltani, hogy külföldi hatalmak finanszírozzák az európai politikai pártokat - Közös európai szabályozással le kell tiltani az interneten bárminemű gyűlöletkeltésre és erőszakra szító diskurzust - Felül kell vizsgálni a schengeni térséget: akik részt akarnak benne venni, azoknak eleget kell tenniük a felelősségvállalás és a szolidaritás kötelezettségének egyaránt   - Közös határrendészet és európai menekültügyi hivatal létrehozása  - Növelni kell a katonai kiadásokat - Be kell vezetni a szociális pajzsot - Európai Klímabankot kell létrehozni az ökológiai átmenet finanszírozására - Szabályozni kell a digitális óriásokat a nagy platformok európai felügyeletének létrehozatalával.  

Tízezer hektár sorsa a tét, az erdélyi nemesi család a román hatóságokkal küzd a tulajdonjogokért.