támogatás;egyházak; NER;

2019-03-06 09:00:00

Több százmilliós tili-tolival trükköznek Orbánék

Csak látszólag vont el a kormány különféle NER-barát szervezetektől százmilliós, az egyházaktól pedig több tízmilliárdos összegeket.

Számos hírportálhoz hasonlóan a közelmúltban lapunk is beszámolt arról a zavarba ejtő kormányhatározatról, amely egyes értelmezések szerint arra utalt, hogy Orbán Viktor kormányfő kezdi megelégelni a környezetében tapasztalt féktelen pénzszórást. A Kósa Lajos vezette Magyar Országos Korcsolyázó Szövetségtől 500 millió forintot, a Garancsi István-féle Magyar Természetjáró Szövetségtől például 450 milliót vett el a kormány az idei költségvetés módosításával. Nem beszélve az egyházakról, amelyek támogatását – különösképpen meghökkentő módon – 23 milliárd forinttal csökkentette a fideszes kabinet.

Ennek ellenére semmiféle tiltakozást nem lehetett hallani. A katolikus egyház részéről azt közölték lapunkkal, hogy az intézkedés a püspöki kar folyamatban lévő projektjeit „hosszú távon, jelentősen nem érinti”. A reformátusok nem reagáltak, az evangélikusok ugyancsak nem tűntek izgatottnak. Bár az evangélikus egyháznak előzetesen nem volt tudomása a „költségvetési átcsoportosításról”, amikor érdeklődött, azt a választ kapta, hogy lényegében technikai kérdésről van szó, ami a tervezett projektjeit és beruházásait nem veszélyezteti.

Az, hogy valóban csupán „költségvetési átcsoportosítás” történt, abból a válaszból derült ki, amit a korcsolyázószövetség küldött lapunknak. A kommunikációs vezető arról számolt be, hogy a 2019-re kért 500 milliós központi támogatást egy december 23-ai kormányhatározat nyomán már tavaly év végén megkapta a szövetség: az összeg kétszeri „átutalásának elkerülése érdekében a 2019-es támogatást – logikusan – törölni kellett”.

Megnéztük a vonatkozó kormányhatározatot, pontosan ez játszódott le a Garancsi-féle természetjárók esetében is. A szervezettől most azt a 450 milliót vette el a kormány, amit tavaly év végén már előre odaadott. Hasonló cipőben járnak az egyházak is.

Kérdés, mi az értelme a rejtélyes pénzügyi tili-tolinak. Költségvetési területen jártas forrásunk szerint valószínűleg egyszerű trükközésről van szó. Tavaly a vártnál több pénz maradt az államkasszában, ennek köszönhetően az előrehozott utalások sem veszélyeztették a költségvetési hiány tervezett mértékét. A manőver célja az volt, hogy „tehermentesítsék” az idei költségvetést. Az így felszabadított összegek révén a kormánynak ebben az évben – mikor két választást is rendeznek – nagyobb lesz a mozgástere.