Sokak szerint másnak is, jelesül annak, hogy a baleset helyszínén a világítás gyenge. Az LMP pécsi szervezete a közelmúltban sajtótájékoztatót tartott a zebránál, s a vezetői állították, hogy a pécsi közvilágítás minősége romlott, amióta a lámpákat energiatakarékos fényforrásokra cserélték. A kritikának politikai éle volt, hisz a fideszes irányítású Pécs közvilágításának korszerűsítését az Elios Zrt. végezte 2015-ben, s akkor Orbán Viktor veje, Tiborcz István volt a cég egyik tulajdonosa. Az LMP városi vezetői szeretnék, ha szakértők vizsgálnák meg Pécsett a gyalogátkelőknél az esti fényviszonyokat, s ahol szükséges, ott az önkormányzat javítson a közvilágítás minőségén.
A Fidesz pécsi csoportjának elnöksége a tájékoztatót követően kiadott egy közleményt, azt állítva, hogy az említett kereszteződésben a fényerő 30 százalékkal erősebb, mint a korszerűsítése előtt volt, és ez mérésekkel igazolható. Mivel a kész tényként hivatkoztak a fényerőnövekményre, úgy gondoltam, hogy az állítást alátámasztó dokumentum azonnal megmutatható. Ám se Guzsvány Attilát pécsi kabinetfőnök, se a városháza szóvivője nem segített többszöri megkeresésre sem. Jeleztem, hogy ha a Fidesz pécsi csoportja nem tudja igazolni állítását, akkor ezt írom meg.
Ennek hatására megkaptam a választ. Csakhogy a városháza által küldött anyag nem egy összehasonlító mérés számadatait rögzítette, hanem egy gyári prospektus volt az Elios által beszerelt lámpákról. Az abban szereplő számok arról szóltak, hogy a lámpák mennyi fényt bocsátanak ki, s nem arról, hogy milyen fényerőt biztosítanak például a baleset helyszínén.
Megkérdeztem az ügyben pécsi közvilágítási szakembereket, s ők elmondták, hogy saját tapasztalatuk szerint is gyengék az esti fények a Búza téri átkelőnél és még a város számos pontján. Hozzátették: lehet, hogy a korszerűsítés energiamegtakarítást hozott az önkormányzatnak, de a beruházás sok helyütt nem javította a látási viszonyokat, sőt. Elmondták ennek műszaki okait: a lámpacsere önmagában kevés, gyakran szükség lett volna a lámpaoszlopok áthelyezésére, sűrítésére és magasságának módosítására.
Ez viszont nem fért bele a 900 milliós beruházásba, amelynek révén Pécsett 7 ezer lámpát cseréltek ki. A költségekbe az se fért bele, hogy megmérjék, milyen volt egy-egy helyen a fényerő a korszerűsítés előtt és után. Bár a Fidesz közleményében azt sugallta, van ilyen felmérés, utóbb a városháza is elismerte, hogy nincs.
Tegyük hozzá, hogy Pécsen a lámpacserét nem az unió finanszírozta, hanem a 7-8 milliárdos adóssággal küszködő önkormányzat. Igaz, azóta kiderült, hogy a többi város Elios által elvégzett lámpacseréjének 13 milliárdos költségét se hajlandó finanszírozni az unió, gazdasági összefonódások gyanúja miatt.