Miközben a Vasas felnőtt csapata a labdarúgó NB II középmezőnyében foglal helyet, amit nagyon nehezen fogadnak el a szurkolók, közben a klub utánpótlás akadémiája napról napra fejlődik, tehetségek kerülnek fel a profi együtteshez. Jelenleg Nagy Miklós, a Vasas Kubala Akadémia tulajdonosa az egyik olyan ember a Vasas családban, akit teljes mértékben elfogadnak az angyalföldi szurkolók.
Az utolsó pillanatban érkezett tavaly nyáron, megmentve a Vasas utánpótlás akadémiáját a Siófokra költözéstől, ami gyakorlatilag a megszűnését is jelentette volna. Mi történt az elmúlt közel tíz hónapban?
Nagyon sok minden, a lényeg, hogy sikerült stabilizálni a működést, megteremtettük az alapokat a nyugodt és eredményes munkához. Összeállt egy olyan stáb, amellyel hitem szerint hosszú távon és sikeresen tudunk haladni előre az általunk kijelölt úton. A Vasas szebb napokat látott a múltban, a jelenünk nem túl rózsás, kell, hogy legyen reményünk, ha a jövőbe tekintünk. Ezt a reményt az utánpótlás adhatja.
Mit tekint sikernek?
Számomra az a siker, ha a futballozni szerető gyerekek hozzánk jönnek és azok, akik alkalmasak arra, hogy felnőttként élsportolók legyenek, el is érik azt a szintet, ami bennük van. Nagyon örülök annak, hogy az akadémiáról három játékosunk már szerződést kapott a felnőtt együttesnél, és többen vannak, akik hét közben a profikkal is edzenek. Ugyanilyen fontos, hogy akik nem jutnak el idáig, azokban is alakuljon ki kötődés a Vasashoz, szeressék meg a sportolást, a rendszeres mozgást, és testileg-lelkileg egészséges felnőttekké váljanak.
Miért jó a Vasas Kubala Akadémiájához tartozni?
Regionális központként 4 Bozsik központ, 57 sportszervezet és mintegy 5000 utánpótlás labdarúgó tartozik a rendszerünkbe. A kiválasztási folyamatot követően az akadémia saját korosztályos csapataiban 300 sportolónak nyújtunk kiemelt akadémiai képzést. Az ország egyik legnevesebb utánpótlás műhelyeként oktatjuk a labdarúgást. A mi erősségünk az egyéni képzés. Utánpótlás szinten az egyéniségek fejlesztésének rendeljük alá az eredményességet. Korosztályonként csak egyetlen, a legjobbakból álló szűk keretet versenyeztetünk, akikkel keretenként 4-5 szakember (vezetőedző, asszisztensedző, erőnléti- és egyéni képzést végző edző) foglalkozik.
Nemcsak a fiatalok tanulnak, hanem a tulajdonos is. Miért jelentkezett az MLSZ sportigazgató-képzésére?
A világ folyamatosan fejlődik, aki nem tartja a lépést, könnyen lemaradhat. Ez az első ilyen nemzetközi képzés az országban, ahol célzottan élvonalbeli labdarúgóklubok sportigazgatóit képzik, kizárólag külföldi oktatók a legfejlettebb aktuális nemzetközi tematika szerint. A hallgatók többsége már jelenleg is sportigazgatói pozícióban lévő élvonalbeli klub vezetője, többnyire a külföldi tapasztalatokkal rendelkező fiatal generáció. Egy klub irányítása nagyon sokrétű, a jó vezetőnek tudnia kell csapatot építeni, klubszervezetet, stratégiát alkotni és kommunikálni például a játékosok mellett a stábtagokkal, szurkolókkal, a sajtóval is. A belga Double Pass színvonalas és hiteles külföldi oktatói, interaktív és gyakorlatias módon építik fel a tematikát, melyben valós napi élethelyzeteket kell megoldani. A Telki MLSZ központ mellett a képzés egy része külföldön történik, Genkben a helyszínen láthatjuk azt is, milyen egy jól működő klubmodell.
Mennyire tudja függetleníteni magát az akadémia az első csapat szereplésétől? Hiába gondolják sokan úgy, hogy a Vasasnak hagyományai miatt az élvonalban van a helye, a feljutás ebben a szezonban már elérhetetlennek tűnik.
A napi munkára nincs hatással, ami a felnőtteknél történik, függetleníteni viszont nem tudjuk és nem is akarjuk magunkat az első csapattól. A feljutás ebben a szezonban már tényleg úgy tűnik, hogy elúszott, így előre lehet tekinteni és a csapatépítésnek alárendelni a hátralévő fordulókat. Ez az akadémistáknak is motiváló lehet. A Vasasért dolgozunk, mi is azt szeretnénk, ha a legmagasabb osztályban szerepelne a klub. Viszont tisztában kell lenni a realitásokkal. Ha összehasonlítjuk a lehetőségeket, akkor kicsit olyan a helyzet a profiknál jelenleg, mintha kerékpárral akarnák fölvenni a versenyt márkás autókkal szemben.
A szurkolók közül páran az internetes fórumokon bírálják Jámbor Jánost, az első csapat tulajdonosát és korábbi megmentőjét. Többen úgy vélik, hogy Önnek a felnőtteknél is szerepet kellene vállalni.
Jámbor Jánosnak elévülhetetlen érdemei vannak, az elmúlt években rengeteget áldozott a profi futballra Angyalföldön, ezt utólag sem szabad elfelejteni. A Vasasnak a magántőkén kívül sajnos nincs más komoly bevételi forrása, amivel szinte egyedül van a mezőnyben. Megértem a szurkolók csalódását, a Vasas nem lehet középcsapat az NB II-ben, a hagyományok jobb szereplésre köteleznek, de a körülmények most ennyit tesznek lehetővé. Ezt nem kell és nem szabad elfogadni, tenni kell ellene, ezért van szükség szerintem egy legalább középtávú, átgondolt, tudatos stratégiára, amely mentén haladva, egyre inkább a saját fiatalokra támaszkodva versenyképesek tudunk lenni. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy nem lehet korábban feljutni. Azt sem jelenti, hogy csak az akadémistákkal kell visszakerülni az élvonalba. A fiataloknak idő kell, hogy beérjenek. A szurkolókat viszont ki kell szolgálni. Meg kell találni a rutinos játékosok és a fiatalok megfelelő arányát, hogy eredményes lehessen rövidebb távon is a csapat. De hosszabb távon csak a fiatalokra építve lehet szerethető és sikeres csapatunk. Ez inkább a mi utunk lehet, mint megpróbálni rivalizálni azokkal a klubokkal, akik összevásárolják a kész játékosokat. A drukkereknek is tudniuk kell, hogy több, bár kevésbé tradicionális, de nálunk jelenleg sokkal jobb anyagi lehetőségekkel rendelkező klubot kellene megelőzni az NB I eléréséhez és ott a bennmaradáshoz. Őszintének kell lenni, ezt nyíltan el kell mondani a szurkolóknak és biztos vagyok benne, hogy a szurkolóink kitartanak mellettünk ezen az úton és támogatnak minket abban, hogy a Vasas ismét hagyományaihoz méltóan szerepeljen.
Szerepet vállal a jövőben az első csapatnál is?
Az utánpótlás és az első csapat csak egységben képzelhető el, egyik a másik nélkül nem működhet igazán. Amikor tavaly elkezdtem itt dolgozni, hosszú távra terveztem, és most is a Vasasnál képzelem el az elkövetkező éveket. A mérkőzéseken én is szembesülök a szurkolók szeretetével, ami hihetetlenül jólesik és komoly megerősítést jelent a további szerepvállaláshoz.