MTA;

- Kiszervezik a kutatóintézeteket az MTA alól

Közös szándéknyilatkozatot írt alá pénteken Palkovics László innovációs miniszter és Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke az MTA finanszírozását és az akadémiai kutatóhálózat átszervezését illetően. Lovász László tudomásul vette a kormány szándékát a kutatóhálózat MTA alóli kiszervezéséről.

Mint arról lapunk is beszámolt, az egyik lehetőség az, hogy egy vagyonkezelő alapítvány működtesse a kutatóközpontokat, intézeteket. Ezzel az MTA vezetése korábban nem értett egyet. A szándéknyilatkozatban is az olvasható: az intézethálózat működtetését 2020 januárjától önálló jogi személy végzi, ám ennek jogi formáját a tárgyaló felek később egyeztetik. Vagyis korántsem biztos, hogy a Budapesti Corvinus Egyetem fenntartóváltásánál is használt vagyonkezelői modellt alkalmazza majd a kormány az akadémiai kutatóhálózat jövőbeni működtetésére.

Palkovics és Lovász ugyanakkor megállapodtak abban, hogy 

az intézethálózat egyben marad, a létrehozandó irányító testület(ek)be az MTA és a kormány paritásos alapon küld képviselőket a tudományos közösség többségi részvételével.

A testület elnökét az MTA elnöke és a miniszter konszenzusos javaslata alapján a miniszterelnök nevezi ki. Az intézetek által használt/működtetett vagyon az MTA tulajdonában marad, a hálózat hosszú távú stratégia mentén (beleértve a finanszírozást is) működik.

Akár előrelépésnek is lehet tekinteni, hogy Palkovics végre biztosítani fogja azokat a kutatóintézet-hálózat működését szolgáló személyi és dologi forrásokat, amelyeknek egy részét január óta – törvényellenesen – visszatartja. Az ITM ezt minden jel szerint nyomásgyakorlásként használta, ami végül hatásosnak bizonyult. Akadémiai forrásunk szerint a tárgyalások során Palkovics többször említette: akkor biztosítja a kutatóintézetek teljes finanszírozását, ha az akadémia vezetése elfogadja a kormány terveit, s születik valamiféle megállapodás. Most megállapodtak abban is: a kormány célja – legalábbis a szándéknyilatkozat szerint – a kutatási források jövőbeni növelése.

Az MTA elnöksége március 21-én ülésezik legközelebb, addig tovább zajlanak az egyeztetések és az átalakításról szóló javaslat kidolgozása. Forrásunk szerint az egyik legfőbb vitapont továbbra is az: pontosan mennyire függetleníthető a kutatóhálózat az akadémiától. 

„Reform” orosz recept szerintTöbb hasonlóságot is mutat az MTA körül kialakult helyzet ahhoz, ahogy 2013-ban az orosz kormány kezdte „megreformálni” az Orosz Tudományos Akadémiát – melynek végén a köztestület állami kézi vezérlésűvé vált. Az Index terjedelmes cikkben elevenítette fel az oroszországi történéseket kezdve a kormány és az akadémia közti parttalan vitáktól az akadémia vagyonkezelőjeként funkcionáló állami szerv létrehozásáig. Az orosz államnak ma már közvetlen beleszólása van az akadémia elnökének megválasztásába, a kutatási pénzek felhasználásába.

Körülbelül 700 munkástól elvenné a cég a beígért béremelés felét. Tömegek kezdtek csatlakozni a szakszervezethez.