Három magyarországi is van a 15 leggyorsabban elnéptelenedő európai régió között. Az Eurostat friss adatbázisa szerint a Dél-Alföldön, Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon is 6 százalékot meghaladó mértékben csökkent a lakosság száma 2009 és 2018 között - írja a g7.hu. Az eredmények egyébként nagy meglepetést nem hoztak: az EU-s átlaghoz képest szegényebb kelet- és közép-európai térség népessége folyamatosan csökken, míg a gazdagabb nyugati államok, főként azok legfejlettebb régiói, egyre zsúfoltabbá válnak.
És bár a három említett hazai régió adatai nem sok jót vetítenek elő a jövőre nézve, hozzátehetjük, hogy Bulgáriában, és kiváltképp Romániában még rosszabb a helyzet. Utóbbi országból 6 régió is szerepel a lista első 10 helyén, míg
Érdekes, de ha országokra bontva nézzük a számokat, nem az eddig említett helyeken találjuk a legnagyobb csökkenést, hanem Lettországban és Litvániában: mindkét balti államban több mint 10 százalékkal éltek kevesebben 2018-ban, mint 2009-ben.
A legnagyobb népességnövekedést két miniállam, Luxemburg (22%) és Málta (15,8%) produkálta, míg a nagyobb országok közül a svédek gyarapodtak a legtöbbel (9,3%).
Svédországban – ahogy a nyugati országok többségében – főleg a migráció növelte a lakosságszámot, ahogy egyébként a kelet-európai népességcsökkenésben is ez játszotta a legfontosabb szerepet - nem pedig a természetes szaporodás deficitje, azaz a halálozások és a születések különbsége.
Sokat elárul, hogy a lakosságszám a nagyobb nyugati városokban ugrott meg a leginkább. A listát itt is Luxemburg vezeti, de a top 10-be három londoni régió, valamint Brüsszel és Bécs is bekerült. A gazdagabb városokba való elvándorlás jelensége kisebb mértékben ugyan, de idehaza is megfigyelhető:
Pest megyében pedig ennél is nagyobb mértékben ugrott meg a népességszám.