A Des Moines Register, a CNN és a Mediacom Iowa Poll közös felmérése azt mutatja, hogy az állam demokrata párti szavazóinak 27 százaléka Bident, Barack Obama elnök volt alelnökét választaná a legszívesebben, pedig ő még be sem jelentette hivatalosan, hogy indulni kíván a 2020-as elnökválasztáson. A baloldali kiszólásairól ismert Bernie Sanders szenátor 25 százalékkal felzárkózott a második helyre.
Az Egyesült Államok ötven tagállama közül elsőként – jövő év februárjában - a főként a végtelen kukoricaföldjeiről ismert, középnyugati Iowában döntenek arról a demokrata párthívek, kinek az elnökjelöltségét támogatják a pályázók közül. A Des Moines Register című lap előzetes felmérései hosszú évtizedeken át igen megbízhatónak bizonyultak ebben a tekintetben.
A felmérésben résztvevők 65 százaléka szerint Bidennek - akit nem kevesebb, mint 47 évvel ezelőtt, 1972-ben választottak először szenátorrá - akkora előnye van a felhalmozott tapasztalatokat illetően a többi aspiránssal szemben, hogy mindenképpen indulnia kell. Ezzel szemben a megkérdezettek 31 százaléka foglalt úgy állást, hogy Biden ideje már lejárt.
Az összképhez tartozik ugyanakkor, hogy a most 27 százalékos Bident tavaly decemberben még 32 százalékon mérték, és az azóta eltelt idő alatt Sanders, akit általában „progresszív populistaként” jellemez az amerikai média, 19 százalékról tornázta fel magát 25-re.
Jelenleg tucatnyian pályáznak arra a lehetőségre, hogy jövő novemberben megverekedjenek a republikánus jelölttel – minden bizonnyal a jelenlegi elnökkel, Donald Trumppal.
Sanders, aki 2016-ban alulmaradt Hillary Clintonnal szemben a demokrata párti elnökjelöltségért vívott csatában, számos országos felmérés tükrében most is második helyezett, csak ezúttal Biden mögött. Érdemleges aspiránsnak tartják még az 54 éves Kamala Harrist, a 69 esztendős Elizabeth Warrent, az 58 éves Amy Klobuchart és a 49 éves Cory Bookert. Biden mellett a 46 esztendős texasi Beto O’Rourke számít még sötét lónak abban az értelemben, hogy egyelőre nem nyilatkozott, egyáltalán beszáll-e a versenybe.
Az iowai felmérés során arra is rákérdeztek, mennyire támogatják a demokratákhoz húzó polgárok az úgynevezett „Zöld New Dealt”, amelynek az elnevezése Franklin Delano Rooseveltnek a nagy gazdasági világválság nyomán kidolgozott új gazdaságpolitikájára, a XX. század harmincas éveiben megvalósított New Dealre utal, és amelynek a mostani „zöld” változata a klímaváltozás elleni küzdelemről szólna. A válaszadók 65 százaléka foglalt állást támogatólag.
Azzal viszont a demokrata választóknak már csak 49 százaléka értene egyet, amit Sanders vetett fel, hogy a jelenlegi vegyes egészségbiztosítási rendszert, amelynek kormányzati és privát komponense is van, a „Medicare-t mindenkinek” elv alapján kizárólag a kormány által finanszírozott, általános érvényű biztosítási rendszerrel váltsák fel.