A Facebook-on kért segítséget ismerőseitől Hárs György Péter pszichológus, miután egy cikke miatt elveszítette állását. - Elkövettem egy nagy hibát. Megírtam a Narancsban a gyermekotthonok állapotait.
Ezért most elveszítettem a munkahelyem – olvasható a bejegyzésben. A szóban forgó publicisztika még januárban jelent meg a Magyar Narancsban, Hárs ebben egy budapesti gyermekotthonban szerzett tapasztalatairól ír, ahol három hónapig dolgozott pszichológusként.
Beszámolója szerint a különböző életkorú gyerekek, fiúk és lányok össze vannak zárva, gyakran ugyanabban a szobában, emiatt elkerülhetetlen az egymás közötti agresszió. - Könnyű elképzelni, mit látnak, mit hallanak egymástól nagyok és kicsik. És hogy miket csinálhatnak meg egymással. A nevelők legtöbbször behunyják a szemüket. Vagy mert belefásultak, vagy mert megszokták, vagy félnek, vagy mert így egyszerűbb. De a mentőautó és a rendőrség csaknem mindennapos vendég – írta. Volt, akit garázdaság, verekedések, volt, akit pszichés állapota miatt kellett elszállítani. - Vagy mert szülni fog – sorolta a különböző intézkedések okait a pszichológus.
Hárs jelenleg egy másik intézményben dolgozik, nevelőként. Két hónapja van ott, próbaidőn, de a cikk megjelenése után nem sokkal közölték vele: március 18-a után már nem kell bemennie dolgozni. Lapunknak úgy nyilatkozott: egy hete döntötték el, hogy nem írják alá a kinevezését. – A gyerekektől azóta is kapom az üzeneteket; nem hiszik el, hogy ez történt – mondta. Ismerőseinek hála több munkalehetőség is elérte, jelenleg interjúkra jár. Úgy néz ki, talán lesz munkája – „természetesen” nem állami intézményben.
Az otthonban uralkodó körülmények – és a „fecsegő” munkatársakat érő retorziók – egyébként nem egyediek az állami szociális intézményekben. A Népszava írta meg tavaly: a patalomi szociális otthonban áldatlan állapotok uralkodnak. Nyáron egy idős, demenciában szenvedő beteg megszökött; magatehetetlen állapotban, kiszáradva találtak rá egy mezőn. Az ügyben vizsgálat indult, de nem azt a dolgozók bocsátották el, aki maga is elismerte, hogy ő hibázott, hanem egy idősebb kollégáját, akitől az otthon többi gondozója szerint azért „szabadultak meg” mondvacsinált indokokkal, mert ő volt az, aki „túl sokszor tett szóvá dolgokat”.
Az otthonban az alapvető jogok biztosa is vizsgálatot indított, amely ugyancsak fényt derített a visszásságokra. Az ombudsman szerint egyébként a legtöbb bentlakásos szociális intézményében nem vagy alig tudják teljesíteni a működés minimális követelményeit. A legfőbb ok, hogy kritikusan kevés a szakképzett gondozó. Legutóbb a zalaegerszegi gyermekotthonról derült ki, hogy nagy gondok vannak – ez az az intézmény, ahova a fóti állami gondozott gyerekek egy részét vinnék, mert a kormány hamarosan felszámolja a város központjában található Károlyi István Gyermekközpontot.