Az eljárás elindítását 13 tagpárt kezdeményezte, de ez nem jelenti azt, hogy a döntéshozó testületnek automatikusan szavazni kell róla - mondta egy névtelenséghez ragaszkodó EPP-s forrás Strasbourgban. Hozzátette: Orbán Viktor ismeri a három feltételt, amit Manfred Weber, az EPP vezető politikusa fogalmazott meg, ezért a magyar kormányfő válaszától függ, hogy az elnökség előterjesztésében mi fog szerepelni. A néppárti bennfentes szerint minden eshetőség az asztalon van, és az a kérdés, hogy a tagpártokat sikerül-e meggyőzni egyik vagy másik megoldási lehetőségről. Ami azt jelenti, hogy a pártcsaládban nem kevés híve van a maradásnak és a távozásnak is.
Lapunk megkérdezte Udo Bullmannt, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetőjét, hogy hajlandók lesznek-e együttműködni a Fideszt is magában foglaló EPP-vel a május után felálló képviselőtestületben. - Sajnálattal tapasztalom az utóbbi években az EPP orbánizálódását. Nem Magyarországgal van egyedül gond, bár kétségtelenül a legrosszabb példa. Ausztria is problémás ország. Orbán befolyása aggaszt a legjobban. Hajlandó-e ez a hagyományosan Európa-párti pártszövetség elmenni addig, hogy már megszűnjön megbízható partner lenni? Erre a kérdésre egyedül az EPP válaszolhat.
- Teljes szívvel befogadnánk a Fideszt - ezt már Marcel de Graaff, a szélsőjobboldali Szabadság és Nemzetek Európája frakció társelnöke nyilatkozta a Népszavának. A holland politikus közölte, teljes mértékben támogatják Orbán Viktor politikáját, ugyanakkor elkerülte a választ a kérdésre, hogy történt-e kapcsolatfelvétel a Fidesz és a politikai csoport között.