USA;Venezuela;

- Amerika lett a sátán, nem tűrnek meg jenkit az országban

Venezuela gyorsan kiutasította a még ottmaradt amerikai diplomatákat, miután Washingtonban közölték, hogy visszahívják őket.

Hetvenkét órát adtak kedden az Egyesült Államok hivatalos diplomáciai kiküldötteinek, hogy távozzanak a latin-amerikai országból. Az előző napon Mike Pompeo amerikai külügyminiszter a Twitteren már bejelentette a teljes amerikai diplomáciai személyzet visszahívását. Nicolas Maduro elnök azzal vádolja az Egyesült Államokat, hogy kibernetikai hadviselést folytat országa ellen, és hogy amerikai számítógépes akciónak tudható be a több napos venezuelai áramkimaradás.

A venezuelai kormányközlemény szerint az amerikai hivatalos személyek további jelenléte „fenyegetést jelent az ország békéjére, egységére és stabilitására nézve”.

Az elnök, akit politikai mentorának, Hugo Chaveznek a halála után, 2013-ban választottak meg, már január 23-án hivatalosan megszakította a diplomáciai kapcsolatokat az Egyesült Államokkal, miután Washington elnökként ismerte el Juan Guaido ellenzéki vezért. Akkor az amerikaiak a legtöbb diplomatájukat hazaköltöztették, néhányukat azonban megtartották Venezuela területén. Pompeo most arról beszélt egyik nyilatkozatában a teljes kivonás indoklásaként, hogy egyfelől az általános helyzet sokat romlott az országban, másfelől az amerikaiak biztonsága is megkérdőjeleződött.

Mindezzel párhuzamosan Tarek William Saab venezuelai főállamügyész felkérte a legfelső bíróságot, indítson vizsgálatot Guaido ellen, szabotázs gyanújával.

A 35 éves Guaido a demokratikusan megválasztott, polgári jobboldali ellenzéki többségű parlament elnöke. Januárban választási csalásokra hivatkozva törvénytelennek bélyegezte Maduro 2018-as elnöki újraválasztását, és önmagát ideiglenes államfővé nyilvánította. Az Egyesült Államokat követve, több tucat nyugati ország őt ismerte el Venezuela jogszerű vezetőjének, ám Maduro továbbra is támaszkodhat Oroszország, Kína, valamint számos más ország támogatására.

Washingtonban már több szankciós intézkedést hoztak a Maduro-rezsim ellen, és Elliot Abrams, az Egyesült Államok Venezuela ügyében eljáró különmegbízottja kedden kijelentette: Washington további, „igen jelentős” szankciókat tervez életbe léptetni napokon belül az olyan pénzintézetekkel szemben, amelyek vélhetőleg támogatást nyújtanak Maduro kormányzatának.

Az ország irányításában a hadseregre erősen támaszkodó, magát szocialistának mondó Maduro elnök azt állítja, hogy Washington a felelős az ország gazdasági bajaiért, Guaidót pedig Amerika „bábjának” nevezte.

„Donald Trump a venezuelai elektromos rendszer elleni kibertámadás fő felelőse. Ez olyan technológia, amivel csak az Egyesült Államok rendelkezik” - mondta Maduro hétfő este a Miraflores elnöki palotából közvetített szózatában. Az elnök közölte: Oroszország. Kína, Kuba, valamint Irán segítségét fogják kérni a szerinte az amerikaiak által elkövetett kibertámadás kivizsgálásához. Maduro konkrétan megnevezte Houstont és Chicagót , mint két olyan helyet, ahonnan szerinte a Venezuela elleni számítógépes támadást elindították.

Az amerikai kormány abszurdnak minősítette, és visszautasította a caracasi vádakat, Washington szerint a venezuelai vezetés ezzel próbálja elterelni a figyelmet saját alkalmatlanságáról. 

Kedden valamelyest csökkentek ugyan, de még mindig tapasztalhatók voltak az öt nappal korábban kezdődött áramkimaradások. Caracas egyes részein, valamint a Kolumbiával határos nyugati országrészben nem javult egyelőre a helyzet. Jorge Rodriguez tájékoztatási miniszter azt mondta, hogy az áramszolgáltatást az ország területének túlnyomó többségében helyreállították.

„Úton vagyunk afelé, hogy megszilárdítsuk a venezuelai nép győzelmét a támadás fölött” - fogalmazott a miniszter, és hozzátette: „az áramháború folytatódik”.

A kórházakban nehézségeket okozott az elektromos berendezések, műszerek működtetése, illetve használata, a hűtőkapacitások esése miatt hatalmas mennyiségű élelmiszer romlott meg a trópusi melegben, az ország legfontosabb olajtelepén pedig szünetelt az exporttevékenység. A főváros magasabban fekvő részeire víz sem jutott, mert nem működtek az elektromos szivattyúk.

Egyes szakemberek szerint az áramszünet valószínű oka az volt, hogy műszaki probléma keletkezett az ország délkeleti részén található Guri vízierőművet az országos elektromos hálózattal összekötő kapcsolatban.

Guaido kedden több kisebb ellenzéki tüntetés résztvevőihez látogatott el a fővárosban, és arról beszélt nekik: a főállamügyész ugyan őt vádolja szabotázzsal, „miközben minden venezuelai és az egész világ tudja, hogy a fő szabotőr valójában Maduro”. Guaido szerint az áramellátási hiányosságok a korrupcióra és a szakértelem hiányára vezethetők vissza.

Arról is szólnak a Venezuelából érkező jelentések, hogy a Maduro-rezsim egyre keményebben lép fel a média ellen. A Sajtómunkások Országos Szövetsége azt közölte, hogy a venezuelai titkosszolgálat emberei caracasi otthonában őrizetbe vették Luis Carlos Diaz ismert rádiós újságírót. A tájékoztatási minisztérium egyelőre nem adott felvilágosítást ezzel kapcsolatban. A venezuelai hatóságok emellett a múlt héten rövid időre őreizetbe vették, majd kiutasították az országból Cody Weddle amerikai újságírót is.  

Az amerikai elnök az elkövetkező egy évtized alatt 2,7 billió dollárral, összességében 5 százalékkal nyesné meg a hazai kiadásokat, ha minden rajta múlna - de nem ez a helyzet.