Hat év börtönbüntetésre ítélte a bíróság George Pell bíborost, amiért a vádak szerint még a kilencvenes években többször szexuálisan zaklatott két, akkor tizenhárom esztendős kórista fiút Melbourne-ben. Az áldozatok nevét nem hozták nyilvánosságra, ám az tudható, hogy egyikük drogtúladagolásban már meghalt. A felperesek azt állítják, az akkoriban a város érsekeként szolgáló Pell orális szexre kényszerítette, máskor „szemérmetlenül” fogdosta őket. A bíboros mindent tagad és fellebbezésre készül. A most 77 esztendős Pell legkorábban három év nyolc hónap múlva szabadulhat, a bíró ítéleténél figyelembe vette a vádlott korát, hogy nincs esélye a bűnismétlésnek, és egyébként makulátlan életét. Ezzel George Pell a legmagasabb rangú egyházfi, akit valaha megvádoltak szexuális zaklatással. A bíboros korábban a Vatikán gazdasági ügyeiért felelt, míg a gyanú nyomán Ferenc pápa felmentette tisztségéből.
Nem ez az egyetlen botrány az utóbbi időben, amely a Katolikus Egyházat sújtotta, de még a múltból is rendre előkerülnek szőnyeg alá söpört ügyek. Henryk Jankowski lengyel lelkipásztor például egykor a Szolidaritás szakszervezet elismert személyisége volt. Szentmiséire tömegek jártak, gyújtó hangú beszédei rendkívüli népszerűségnek örvendtek. A napokban azonban ledöntötték a néhai pap szobrát Gdanskban. Kiderült ugyanis, hogy szexuális bűncselekményeket követett el fiatal fiúkkal szemben, ráadásul a lengyel titkosszolgálat is beszervezte. Jankowski az ellenzék befolyásos személyisége volt, hiszen Lech Walesa, a Szolidaritás vezetőjének gyóntató atyjaként is ismerték. Múlt csütörtökön aztán a gdanski városháza úgy döntött, el kell távolítani a nem éppen szentéletű lelkipásztor szobrát. A róla elnevezett Henryk Jankowski teret is átnevezik – döntöttek az illetékesek. Egy nappal később a szobrot el is tüntették, egy daruval távolították el a talapzatról.
A Szolidaritás szakszervezet egyes képviselői szerint politikai döntés született, mert a vele szembeni vádakat nem bizonyították minden kétséget kizáróan. A szakszervezetet 1980-ban éppen a lengyel kikötővárosban alapították, 1981-ben azonban betiltották. A katolikus egyház szorosan együttműködött a Szolidaritással, Jankowski atyát bátor személyiségként ismerték, senki sem hitte volna róla, hogy együttműködött a titkosszolgálattal. Már csak azért sem, mert akkoriban ő osztotta szét a Nyugatról érkezett segélyeket. Az általa vezetett Szent Brigitta plébánia az ellenállás fellegvárának számított.
Mára azonban kiderült, hogy az állambiztonság mindenről tudott, ami a templom falai között zajlott. Az utóbbi években ráadásul egyre többen jelezték, hogy Jankowski atya szexuálisan bántalmazta őket. Az ügyészség még a 2000-es években eljárást indított ellene, miután pornográf anyagokat találtak a plébánián, az eljárást azonban megszüntették. Aleksandra Dulkewicz polgármester, akit a nemrég meggyilkolt Pawel Adamowicz utódának választottak meg, úgy fogalmazott, sosem derül ki a teljes igazság Jankowskiról.