ipar;kutatás;női munkavállalók;

2019-03-13 19:57:38

Eljön a nap, amikor lányos dolog lesz gyárban dolgozni?

A Lányok Napján megnyílnak a laborok, műszaki egyetemek és gyárak kapui a diáklányok előtt: a legizgalmasabb cégek és kutatóintézetek bizonyíthatják be, hogy náluk is szükség van a girl power-re.

A Lányok Napja országos, interaktív programját már nyolcadik éve szervezi a Nők a Tudományban Egyesület tizenéves diáklányok számára a legizgalmasabb technológiai cégek, kutatóintézetek és felsőoktatási intézmények bevonásával. Teszi mindezt azért, hogy a lányok interaktív programokon keresztül, gyakorló szakemberektől ismerhessék meg a tudományok, a technológia és az informatika világát.

2019-ben a Lányok Napjára jelentkező diákok április 30-án látogathatják meg azokat a gyárakat, laborokat és műszaki egyetemeket, amelyek programot kínálnak számukra. A fogadóhelyek tehát egy napra kinyitják kapuikat, hogy megmutassák, miért érdemes náluk tanulni és/vagy dolgozni, ezzel is ösztönözve a lányokat arra, hogy olyan pályát válasszanak maguknak, amiben nem csupán kiteljesedhetnek, hanem szükség is van rájuk – írja közleményében a programot szervező egyesület.

Emlékeztetnek arra is, hogy a természettudományos, műszaki és informatikai területeken kevés a női munkaerő, és óriási a munkaerőhiány: a magyar piacon mintegy 30 ezer emberre volna szükség az ágazatok igényeinek kielégítéséhez, de a fiúk száma itt már érdemben nem emelhető.

Az esemény fővédnöke Polgár Judit, aki azért állt ki a Lányok Napja mellett, mert a sakknak köszönhetően nagyon is jól tudja, mit jelent férfiak között lehetőséget kapni és élni vele. Ahogy a szervezőknek adott interjújában hangsúlyozta, „a Lányok Napja nem nyitott ajtókat csuk be a fiúk számára, hanem a lányok előtt csukott ajtókat nyitja ki, így a változásnak mindenki részesévé válik”.

Polgár kitért az oktatás helyzetére és a nemek arányának szerepére, valamint arra is, hogy milyen pályát választott volna magának, ha nem sakkozóként nő fel, és hogy fiatal lányként mi jelentette számára a legnagyobb kihívást.

Az egyéni célok megvalósítása mellett, a sakkbajnok azért is fontosnak tartja, hogy lányok is vállaljanak munkát a hagyományosan maszkulinnak tartott mérnöki, kutatói és informatikai területeken, mert a nemileg kiegyenlített csoportok sokkal  jobb hangulatban, és a kutatások is eredményesebben dolgoznak.