MÚOSZ;MTI;

- Visszautasította és nem adta ki a MÚOSZ sajtószabadság napi közleményét az MTI

A közlemény nem sértheti a közmédia szervezeteinek jó hírét és üzleti érdekeit - ezzel a hivatkozással tagadta meg a közlemény kiadását az állami hírügynökség.

"Március 15.-e a magyar sajtószabadság napja. A Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) ezen a napon hivatalos levélben csatlakozik ahhoz a panaszbeadványhoz, amelyet az Európai Bizottsághoz nyújtottak be a kormánypárti média kormányzati reklámok útján történő tiltott állami támogatása miatt" - így kezdődött a MÚOSZ sajtónapi közleménye, amit az MTI Országos Sajtószolgálat útján szeretett volna megjelentetni a szervezet. A távirati iroda azonban azzal utasította el a kommüniké nyilvánosságra hozatalát, hogy "közleményük az OS Szabályzatának (http://os.mti.hu/szabalyzat ) 14.2. pontjába ütközik ezért azt nem áll módunkban kiadni". A hivatkozott pont azt mondja ki: "a közlemény nem sértheti a közmédia szervezeteinek jó hírét és üzleti érdekeit". 

A MÚOSZ közleménye így folytatódik: "A magyar sajtó Európában példátlan működési anomáliáját szóvá tevő beadványt a Klubrádió állította össze a Mérték Médiaelemző Műhely és Jávor Benedek, a Párbeszéd EP-képviselője közreműködésével. Ez már a második panasz a Bizottság előtt az eltorzult magyar médiaviszonyok ügyében: az elsőt ugyanez a kör nyújtotta be 2016-ban a közmédia (az állami rádiók és televíziók, valamint az állami hírügynökség) minden észszerű határt túllépő, a közszolgálati feladatokkal nem indokolható, a magyar sajtópiacot súlyosan deformáló állami támogatása miatt.

A MÚOSZ azért csatlakozott a mostani panaszbeadványhoz, mert meggyőződése, hogy a magyar sajtószabadságra a legnagyobb veszélyt jelenleg a kormány szélsőségesen elfogult, kizárólag a politikai lojalitás szempontját követő és ezzel az állampolgárok pártatlan, sokszínű tájékoztatáshoz való jogát csorbító finanszírozási gyakorlata jelenti."

Az MTI a visszautasítás mellett egyben közölte, az állami hírügynökség jogosult egyes közlemények közzétételét megtagadni, a közlemény közzétételének megtagadásáért pedig semmilyen felelősséggel nem tartozik.

Elsőként egy flamand párt vezetője válaszolt Orbán Viktor harciasan bocsánatkérő levelére. Ebből már nem lesz barátság. A miniszterelnök szlovén barátjának pártja viszont jelezte: kilépnek a Néppártból, ha kizárják a Fideszt, és egy másik szövetség keretében borulnak össze velük.