szlovák választás;

Zuzana Caputova és Maros Sefcovic

- Nemet mondtak a szlovákok a populizmusra

Szlovákia demokrácia leckét ad a régiónak. Az államfőválasztáson két igazi demokrata került az élre.

Ötödjére választott közvetlenül államfőt Szlovákia, 1999-ig a parlament döntött az elnök személyéről. A  szombati első fordulóban a liberális Progresszív Szlovákia jelöltje, Zuzana Caputova került az élre a szavazatok 40,57 százalékával, aki a két hét múlva esedékes második fordulóban a szociáldemokrata Smer jelöltjével, az Európai Bizottság alelnökével, a 18,66 százalékot elérő Maros Sefcoviccsal fog megméretkezni. Ez egyben a legnagyobb arány, amit szlovák elnökjelölt elért, s azt sugallja, aligha hoz változást a második forduló. Caputova ugyanis minden megyét megnyert, a városokban tarolt, Pozsonyban 60 százalék fölött teljesített. Igaz, hogy 2014-ben Robert Fico is megnyerte az első fordulót, a másodikban viszont alulmaradt a független Andrej Kiskával szemben, amikor Kiska 59,38, Fico pedig 40,61 százalékot ért el.

A mostani állás igen sok mindent jelez. Mindenekelőtt azt, hogy a szlovákok kiábrándultak ugyan a politikából, de a legutóbbi választáson parlamenti erővé vált populistákból is, megtörték a nyíltan neonáci Marian Kotleba szárnyalását is. Ha az ő illetve, ugyancsak keményvonalasnak számító független jelölt, Stefan Harabin főbíró eredményét összeadjuk, akkor sem éri el a kritikus szintet, kevesebb, mint a lakosság egynegyede szavazott rájuk.

Bugár Béla 3,1 százaléka egyértelműen azt jelzi, hogy a felvidéki magyar lakosság is hitt Caputovában – több magyarlakta járásban is nyert a jogásznő, és sok helyen második lett Bugár mögött -, az ő nyitottsága lehetővé tette, hogy nyugodt szívvel tudjanak az esélyesre szavazni, nem kényszerültek az etnikai keretek között mozogni. 2014-ben az MKP magyar jelöltje 5,1 százalékot kapott, de akkor sem Fico, sem Kiska nem nyitott a magyarok felé.

Az is kétségtelen, hogy sem a szlovák politikai osztály hitelvesztése, sem az irányváltás nem ezzel a választással kezdődött. Kiska győzelme is ezt jelezte, a Fico-kormány tavalyi megbuktatása, valamint a tavaly őszi pozsonyi polgármester választás is, amikor már az alig egy éves Progresszív Szlovákia párt jelöltje győzni tudott a fővárosban. A változáshoz nyilván nagymértékben hozzájárul a tragikus újságíró gyilkosság, de az is, hogy a szlovák politikát évtizedek óta uraló Fico erőszakmentesen visszalépett. Fico megszelídítésében kétségtelenül szerepet játszott, hogy első kormányzása idején, amikor a szélsőséges nacionalista Jan Slotával koalícióra lépett, saját európai pártcsaládja felfüggesztette a Smer tagságát. A szlovák vezér mindent megtett, hogy visszakerüljön és bár kacérkodott a határokkal, soha többé nem lépte azt át látványosan. 

A liberális, demokratikus ellenzék szlovákiai térhódítása ugyanakkor nem csak azt jelzi, hogy a társadalom kezdi kinőni a demokrácia gyermekbetegségeit, hanem azt is, hogy a jogállamiság intézményeibe vetett bizalom is helyreállítható.  

Eredmények százalékbanZuzana Caputová 40,57 Maros Sefcovic 18,66 Stefan Harabin 14,34 Marian Kotleba 10,39 Frantisek Miklosko 5,72 Bugár Béla 3,1 Milan Krajniak 2,77 Eduard Chmelár 2,74 Öt jelölt nem érte el az 1 százalékot.  
Zuzana CaputovaA 45 éves jogász, civil aktivista 2017-ben alakult Progresszív Szlovákia mozgalom alelnöke. Civil aktivistaként, környezetvédőként, a Pozsony melletti Pezinok szemétlerakó leállításával vált ismertté, amiért 14 éven át harcolt jogászként. Véleménye szerint a legmagasabb hatalmi pozíciók egyöntetű férfiképviseletét ellensúlyozni kellene a „női elemmel”, mert ez is a megegyezéshez járulna hozzá. Támogatja az azonos neműek házasságát és azt is, hogy az ilyen párok gyermeket is örökbe fogadhassanak.  Február elején még csak 4-5. volt, az utolsó felmérések – ezt két héttel a voksolás előtt lehet közzétenni Szlovákiában – közül egyesekben már az 50 százalékot is meghaladta. Népszerűségével egyenarányosan durvult az ellene irányuló kampány is. A lekicsinylő szexista megnyilvánulások mellett megjelent a „túl liberális”, a Soros-bérenc, illetve a „támogatja a homoszexuális őrültséget". A nők többségét így is maga mögé állította, a Focus mérése szerint az ő választóbázisában van a legtöbb nő -64,7 százalék nő és 35,3 férfi -, és Sefcovicra is több nő készült szavazni, mint férfi, esetében ez az arány 17,6 – 15,8 százalék volt. A keményvonalas, radikális és szélsőséges jelöltek hívei között viszont magasabb a férfiak aránya. Caputova a magyarok körében is népszerű nyitottsága miatt. Bugár Béla után, aki 30,3 százalék magyar voksaira számíthatott, az aktivista jogász állt második helyen 13,5 százalékkal.  

A brit kormányfő "tisztességes kompromisszumot" kér a képviselőktől, hogy az ország unióból való kilépése ne húzódjon el még hosszú hónapokig. Az ellenzék vezére szerint jövő héten sem lesz áttörés.