gáz;Orbán Viktor;MET;Garancsi István;lenyúlás;MET-nyereség;

2019-03-18 08:16:00

Gázálarc

A közpénzeket Orbán Viktor zsebébe csatornázó, az ország ma már minden pórusát átszövő parazita-hálózatot kétségkívül rendkívül fejlett sáncrendszer védi. A legkiműveltebb emberfők dolgoznak a legmagasabb – tőlünk lenyúlt – összegekért annak érdekében, hogy ez ne annak látsszék, ami. Hogy Orbán Viktor továbbra is szemrebbenés nélkül állíthassa: üzleti ügyekhez semmi köze. Hogy rokonai, barátai ma már az ország leggazdagabbjai? De még azok barátnőinek, iskolatársainak, tiszttartóinak stb. is leesik pár közmilliárd? 

Mindez pusztán a vak véletlen műve. Pontosabban csak azt támasztja alá, hogy eleve tehetséges személyiségekkel veszi körül magát. Illetve közelsége még a semmirekellőt is a társadalom nagylelkű támogatására érdemesíti. Miért, hol a bizonyíték, hogy ők mind Orbán Viktor strómanjai? Szerződés? Aláírás? Valami? Akkor lehet szépen továbbhaladni.

Akad azért néhány őrült, aki - ellenszélben, szűkös erőforrásai határáig - kitartóan kutat a konkrét bizonyítékok után. Nem is mindig eredménytelenül. Hisz rendre akad rés a pajzson, egy véletlenül érvényben maradt szabály, egy internetes bejegyzés.

Erre példa Tóth Bertalan és a MET ügye. Utóbbi látszólag egy svájci energiakereskedő, csúcsán az egykori Mol-igazgatóval, Lakatos Benjaminnal. Szerényen adnának-vennének az alpesi fenyvesek árnyékában, erre jön ez az MSZP-s, és Orbán Viktor közpénzlenyúló bagázsaként prédikálja ki őket. Botrány! De hol a bizonyíték? Tóth Bertalan - lehetőségei határáig - erre is kísérletet tett. Az MVM-től több év alatt kiperelt, nagyjából kivehető számlák végignyálazása után arra jutott, hogy az állami csoport akár százmilliárdos haszonról is lemondhatott a MET javára. Igaz: ennek pontosításához már érdemes behatóan tanulmányozni a gáz tágulási együtthatóját, a holland tőzsde opciós rendszerét és a Kajmán-szigeteki alapok tulajdonosi nyilvántartásainak hiányosságait. De még az ebből levont következtetések is vitathatók. Amúgy meg: pontosan mely szabály sérült? Mi tiltja a rossz üzleti döntéseket?

Az alapvetően az államot ért bírálatot a MET magára húzva, teljes erővel visszatámadott. Mivel a pártelnök kijelentései miatt úgymond sérelem, sőt kár érte őket, több tízmilliót akartak bevasalni a politikuson. Miért, hol a papír, hogy Orbán Viktor a MET tulajdonosa? Ki írta alá, hogy ő egy stróman? Mi bizonyítja a nyereségadatot? No, akkor ide a lét!

A bíróságok viszont egyöntetűen úgy látták: Tóth Bertalan a szakmája szerint, közügyekben megnyilvánulva a szólásszabadság határain belül maradt. Bár a MET foggal-körömmel, a kiépített sáncrendszer teljes eszköztárával harcolt, immár végleg vesztettek. Baka András tanácsvezető szerint aki egy számára kellemetlen politikai közlésen ilyen mértékű anyagi követeléssel kíván elégtételt venni, az már a szabad vélemény-nyilvánítást fenyegeti.

Habár a vereség kétségkívül kellemetlenül érinti a NER nyomeltüntetőit, kitartó közdelmükért a MET-esek bizonyára elnyerik a kurzustól méltó jutalmukat. Mint ahogy remélhetőleg utána is.